15 lipca 2024
Aktualności

Największa rekonstrukcja w Małopolsce!

Już 31 sierpnia  15:00 w Biskupicach Radłowskich odbędzie się największa rekonstrukcja historyczna w Małopolsce w 80. rocznicę Bitwy Radłowskiej pt. ”Bitwa o most w Biskupicach Radłowskich”. Patronem medialnym wydarzenia jest ,,Kurier Tarnowski”.

W 1939 roku na terenie gminy Radłów odbywały się zacięte walki w ramach największej bitwy w Małopolsce 7-8 września – Bitwy Radłowskiej oraz Bitwy o Most w Biskupicach Radłowskich. Bohaterska obrona szkoły powszechnej w Radłowie, która odbyła się 7 września 1939 roku, miała na celu opóźnienie marszu wojsk niemieckich i umożliwienie przeprawy przez most w Biskupicach Radłowskich jak największej liczbie wojsk polskich. 8 września 1939 roku, podczas Bitwy o most, Biskupice Radłowskie zostały spalone w 80%. Zniszczony został również most na rzece Dunajec.

W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, zostanie zorganizowana Rekonstrukcja Bitwy Radłowskiej pt. „Bitwa o most w Biskupicach Radłowskich”.

W realizacji operacji weźmie udział ponad 90 rekonstruktorów: 30 osób po stronie polskiej, 30 po stronie niemieckiej oraz około 30 osób ludności cywilnej.

W rekonstrukcji użyty zostanie ciężki sprzęt pancerny:
•    czołgi niemieckie
•    ciężarówka niemiecka
•    armatka niemiecka
•    motocykle niemieckie
•    polskie motocykle
•    armata ppanc. z ciągnikiem artyleryjskim PZInż 303
•    ciężkie karabiny maszynowe, moździerze i inna broń salutacyjna.

Całość rekonstrukcji bitwy trwać będzie około 60 minut. Poprzedzona będzie oficjalnymi uroczystościami patriotyczno-historycznymi. W dniu rekonstrukcji przewidziano wiele dodatkowych atrakcji kulturalno-historycznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.