21 kwietnia 2024
AktualnościKultura

Niezwykły koncert w Ryglicach

Niezwykły koncert pt. „Nasiono pokoju”, skomponowany dla uczczenia ofiar Auschwitz, odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 3 lipca o g. 19.00 w spichlerzu w Ryglicach. Na skrzypcach zagra Ariel Horowitz, której rodzina wywodzi się z Ryglic, na kontrabasie będzie jej towarzyszył Sebastian Zinca. 30 czerwca ten sam koncert zagrali na rampie dawnego obozu koncentracyjnego.
Projekt „Nasiono pokoju” zrodził się podczas spotkania Ariel z Evą Mozes Kor. W 1944 r. jako 10-letnia dziewczynka, została ona wraz z rodziną wywieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tam była poddawana okrutnym eksperymentom dr. Mengele. Ariel poznała ją, zwiedzając Muzeum Holocaustu w Stanach Zjednoczonych. Eva poprosiła wówczas o przygotowanie koncertu dla uczczenia ofiar Auschwitz. Jego przesłaniem stało się zdanie: „Przebaczenie jest kluczem do uzdrowienia”.

Ariel Horowitz, skrzypaczka, mająca na koncie spore sukcesy w międzynarodowych konkursach, studentka The Juilliard School w Nowym Jorku, odpowiedziała na te prośbę. Wraz z Sebastianem Zincą, utytułowanym kontrabasistą, występującym w amerykańskich orkiestrach, zaprezentują kompozycję stworzoną przez Roxanę Panufnik.
Muzyczne świadectwo życia i przebaczenia Evy Kor miało premierę 30 czerwca na obozowej rampie w Auschwitz. Ponieważ rodzina Ariel pochodzi z Ryglic, muzycy postanowili wystąpić także dla mieszkańców gminy.

– Bardzo się cieszę z tej inicjatywy. Z radością zaprosiliśmy ich do naszego zabytkowego spichlerza, by mieszkańcy naszej gminy i regionu również mogli usłyszeć to niezwykłe dzieło – mówi burmistrz Bernard Karasiewicz.

Następnie duet Ariel i Sebastiana zaprezentuje swój muzyczny program w różnych miejscach Europy.

Ariel Horowitz jest skrzypaczką, studentką Itzhak Perlmana i Catherine Cho w The Juilliard School w Nowym Jorku. W swoje pracy twórczej odnosiła liczne sukcesy m.in.: wygrywając konkursy skrzypcowe w ramach Międzynarodowego Konkursu Stulbera i Kleina, czy w swojej szkole muzycznej, gdzie otrzymała stypendium za projekt o nazwie „The Heartbeat” polegający na prowadzeniu inicjatyw edukacyjnych w rezerwacie Indian Navaho. Ariel utrzymuje wysoki poziom wirtuozerii dzięki intensywnym planom koncertowym jako solistka oraz w duecie Soliloquy.
Sebastian Zinca – kontrabasista, performer, nauczyciel, miłośnik twórczości Bacha, oddany z całego serca pasji dzielenia się potęgą i pięknem muzyki. Jest studentem nowojorskiej the Juilliard School, a jego aktywność muzyczną związana była dotychczas głównie z występami orkiestr the Pacific Music Festival Orchestra oraz the National Youth Orchestra of the United States of America. Ostatnio zadebiutował w nowej roli jako dyrektor muzyczny orkiestry the Fordham University Lincoln Center Chamber

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.