25 września 2023
AktualnościKryminalne

Nigeryjczyk z Litwy rozkochał Polkę przez Internet i oszukał ją na ok. 85 tys. złotych

Internetowy oszust podający się za „Anglika” rozkochał 65-latkę z powiatu brzeskiego i wykorzystał jej zaufanie. Złapana w sieć jego kłamstw kobieta przez dwa lata przekazała mu łącznie 85 tysięcy złotych swoich oszczędności. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą w postępowaniu prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Brzesku ustalili, że sprawcą jest 31-letni Nigeryjczyk mieszkający na Litwie i zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego przedstawić mu zarzut oszustwa.

W lutym 2019 r. do brzeskich policjantów zgłosiła się 65-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego, która padła ofiarą oszusta poznanego w Internecie. Z jej relacji wynikało, że ich internetowa znajomość miała swój początek jeszcze w 2018 roku. Wtedy to za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych nawiązał z nią kontakt mężczyzną podający się za Anglika. Już po kilku miesiącach, mężczyzna poprosił ją o pomoc finansową. Powiedział, że ma poważne problemy finansowe spowodowane m.in. napaścią i pobytem w szpitalu. Złapana w sieć jego kłamstw kobieta przelała mu pieniądze. Z biegiem czasu mężczyzna chciał coraz więcej pieniędzy i wymyślał kolejne historie. W trakcie trwania ich internetowej znajomości kobieta przelała oszustowi łącznie około 85 tysięcy złotych za pośrednictwem przekazów pieniężnych na Litwę, realizowanych przez Western Union i Money Gram. W zamyśle sprawcy miało to utrudnić ustalenie jego rzeczywistego miejsca pobytu. Ponadto „Anglik” do odbioru pieniędzy angażował różne osoby narodowości litewskiej, które „rekrutował” spośród bliższych i dalszych znajomych. 
W ramach międzynarodowej współpracy z organami ścigania Litwy zidentyfikowano osoby odbierające pieniądze i ustalono miejsce pobytu „Anglika”, którym w rzeczywistości okazał się 31-letni obywatel Nigerii zamieszkujący w Republice Litewskiej. Na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego litewscy policjanci przeszukali jego mieszkanie i  zabezpieczyli  sprzęt elektroniczny, w tym telefony i laptopy, które następnie poddano szczegółowej ekspertyzie. Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na to by końcem listopada 2022 roku litewscy policjanci 31-letniemu obywatelowi Nigerii zarzut oszustwa, za co grozi mu do 8 lat odsiadki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.