21 kwietnia 2024
Aktualności

Opieka całodobowa: Dwustu pacjentów w szpitalach

200 osób zgłosiło się na dyżur w obu tarnowskich szpitalach pierwszego dnia obowiązywania nowych zasad udzielania nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. To mniej więcej tyle, ile dotychczas w trzech tarnowskich przychodniach.

Do końca września pomoc lekarską na terenie Tarnowa można było otrzymać w trzech przychodniach – Kolmedzie, Mościckim Centrum Medycznym i w Miejskiej Przychodni Lekarskiej nr IV. Wskutek nowej ustawy, przyjętej przez Sejm wiosną, realizację świadczeń przejęły szpitale. W Tarnowie są to Szpital Wojewódzki św. Łukasza oraz Specjalistyczny Szpital E. Szczeklika. Najwięcej osób zgłosiło się do tych placówek w nocy z niedzieli na poniedziałek, kolejna noc była zdecydowanie spokojniejsza.

We wrześniu w Kolmedzie przyjęto podczas dziewięciu dyżurów weekendowych 940 pacjentów, co daje średnio ponad 100 osób jednego dnia. W Mościckim Centrum Medycznym podczas dni wolnych od pracy udzielono średnio 60 porad lekarskich. Podobnie było w przychodni na os. Niepodległości (dawne os. XXV-lecia). Tam podczas weekendów zgłaszało się kilkudziesięciu pacjentów.

Jak wyglądały pierwsze dwa dni obowiązywania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w październiku? W Tarnowie najwięcej pacjentów zgłosiło się do Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika. Pierwszego dnia, w nocy z 1 na 2 października, na dyżurze przyjęto 150 osób, z czego 80 stanowiły dzieci. W tym samym czasie na dyżur w Szpitalu św. Łukasza zgłosiło się 50 osób (25 dorosłych i 25 małych pacjentów).

– Przyjęcia przebiegały bardzo sprawnie. Dyżuruje u nas dwóch lekarzy, internista i pediatra – wyjaśnia Damian Mika, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala św. Łukasza.

Na kolejnym dyżurze (z 2 na 3 października) „u Szczeklika” pojawiły się 24 osoby. Podobnie było w „nowym” szpitalu. Tam zgłosiło się 20 pacjentów. Jak poinformowano nas w Mościckim Centrum Medycznym, wciąż zdarza się, że pacjenci w dalszym ciągu zgłaszają się do mościckiej placówki. Świadczona jest tam całodobowa opieka lekarska dla „Azotów”, dlatego pacjentom na bieżąco udzielane są informacje o dyżurujących szpitalach.

Przypomnijmy, że świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej  udzielane są od poniedziałku do piątku od godziny 18:00 do 8:00 rano dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.