17 czerwca 2024
Aktualności

Ostatnie dni na płatności bonem turystycznym

W Małopolsce jeszcze 42 tys. bonów turystycznych, z około 397 tys. przygotowanych w regionie, czeka na aktywację. Z końcem marca mija termin na ich wykorzystanie przez rodziców i opiekunów. Bonem można opłacić wypoczynek, który jest w zaplanowany późniejszym terminie.

W regionie rodzice aktywowali niemal 355 tys. bonów turystycznych z 397 tys. przygotowanych przez ZUS. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa małopolskiego przekroczyła 284 mln złotych. W całym kraju uprawnieni rodzice i opiekunowie bonami zapłacili na łączną kwotę przeszło 2,9 mld złotych.

Mieszkańcy województwa małopolskiego ze 355 tys. aktywowanych bonów całkowicie wykorzystali blisko 241 tys.

W Małopolsce u 5,6 tys. podmiotów można płacić bonem turystycznym. Do tej pory odebrały one przeszło 1,2 mln płatności, w łącznej wysokości 645 mln złotych. To najlepszy wynik w kraju, przed województwami pomorskim i zachodniopomorskim.

Według danych ZUS, w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów turystycznych. Lista tych instytucji jest na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 złotych. Można nim płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 roku.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Można opłacić zorganizowany wypoczynek, m.in. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego „500+” w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 roku.

Świadczenia aktywuje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe i aktywuje bon. Wtedy otrzyma unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas płatności bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em dostanie kod, którym potwierdzi transakcję.

W przypadku braku zakładki Polskiego Bonu Turystycznego na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek, którego wzór jest na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.