13 lipca 2024
AktualnościKryminalne

Oszuści z Niemiec zatrzymani. Oszukiwali seniorów

Policjanci z Tarnowa zatrzymali troje obywateli Niemiec, którzy w Polsce działając pod legendą odbierali od seniorów pieniądze. Zostali zatrzymani bezpośrednio po oszustwie mieszkanki powiatu tarnowskiego, która przekazała im 25 tysięcy złotych rzekomo na inwestycję w lokatę. Wszyscy trafili do więzienia na 3 miesiące. Wszystko działo się, jak zwykle w tego typu oszustwach. Tym razem jednak ze szczęśliwym finałem dla mieszkanki powiatu tarnowskiego.
 
Tego dnia przed południem 75-latka rozmawiała w domu ze swoją córką, która następnie poszła do pracy. Przed godziną 14. zadzwonił telefon stacjonarny seniorki. Kobieta podniosła słuchawkę, w której usłyszała zachrypnięty głos kobiecy. Osoba przedstawiła się jako jej córka, a seniorka by utwierdzić się czy z nią rozmawia podała jej imię. Oczywiście kobieta potwierdziła i poprosiła, aby „mama” wysłuchała co ma do powiedzenia jej koleżanka. Obie kobiety są teraz w banku i potrzebują jej pomocy. Teraz w słuchawce kobieta normalnym już głosem przedstawiła sytuację córki, a chodziło o zainwestowane na lokacie pieniądze w wysokości 150 000 złotych. Aby nie przepadło oprocentowanie należy dopłacić dzisiaj kwotę 35 000 złotych, którą córka zwróci zaraz po tym, jak oprocentowanie z lokaty zostanie uwolnione. Seniorka zgodziła się pomóc córce i potwierdziła, że pójdzie do banku i wypłaci konieczną kwotę. Rozmówczyni dodatkowo poleciła, by kobieta podała jej numer telefonu komórkowego, by miały ze sobą cały czas kontakt.
 
Niczego nieświadoma mieszkanka powiatu przekazała konieczne dane, a po chwili zadzwonił jej telefon komórkowy i po jego odebraniu rozmówczyni już się do końca nie rozłączała. Seniorka poszła do banku wypłaciła pieniądze w kwocie 25 tysięcy złotych, ponieważ tylko tyle miała na koncie, powiedziała, gdzie jest, jak jest ubrana, a kobiecy głos w słuchawce cały czas instruował ją co ma robić. W pewnym momencie na jej drodze pojawiło się dwóch mężczyzn, którym z godnie z poleceniem przekazała całą wypłaconą kwotę. Po tym połączenie zostało zakończone, a seniorka wróciła do domu. Kilka godzin później sama zadzwoniła do córki, by dopytać, jak inwestycja i wówczas zrozumiała, że została oszukana.
 
W tym samym czasie policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie realizując swoje informacje dotyczące oszustów zatrzymali do kontroli pojazd, którym poruszało się troje obywateli Niemiec. Dwóch mężczyzn w wieku 28 i 35 lat oraz kobietę w wieku 28 lat. Przy nich zostały zabezpieczone pieniądze w kwocie 25 000 złotych. Osoby zostały zatrzymane i przewiezione do komendy miejskiej w związku z podejrzeniem oszustwa. W tym samy czasie wpłynęła informacja o oszustwie seniorki z powiatu tarnowskiego na wymieniona kwotę. Wykonane czynności przez policjantów pozwoliły na zebranie dowodów świadczących o udziału w opisanym oszustwie zatrzymanych obywateli Niemiec.
 
Cała trójka usłyszała zarzut określony w artykule 286 kodeksu karnego i została doprowadzona do prokuratury, a następnie do tarnowskiego sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec całej trójki środek izolacyjny na okres 3 miesięcy.
 
Sprawa ma jednak charakter rozwojowy i policjanci nie wykluczają postawienia kolejnych zarzutów oszustwa wobec mieszkańców powiatu tarnowskiego, a także województw ościennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.