20 kwietnia 2024
Aktualności

Parking P&R w Mościcach za 5 milionów, ale po co?

Blisko dwa miliony złotych wynosi unijna dotacja dla Tarnowa na budowę parkingu „Park & Ride” w Mościcach. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Całość planowanych w Mościcach prac ma kosztować ponad 4,9 miliona złotych. Problem jednak w tym, że po wprowadzeniu opłat za użytkowanie, obiekt będzie świecił pustkami. 

Jednopoziomowy naziemny parking „Park & Ride”, czyli „parkuj i jedź”, ma powstać przy stacji kolejowej w Tarnowie – Mościcach. Program funkcjonalno – użytkowy inwestycji zakłada, że obiekt pomieści 188 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Zgodnie z nim powstanie też zadaszony parking ze stanowiskami dla co najmniej 30 rowerów – „Bike & Ride”, zatoka autobusowa i zatoka postojowa dla aut osobowych, umożliwiająca bezkolizyjne zatrzymanie się samochodu, podwożącego pasażera na stację kolejową. Takie rozwiązanie określane jest nazwą „Kiss & Ride”, „pocałuj i jedź”. Ułatwia bezpieczne zatrzymanie i zaparkowanie samochodu na kilka minut, potrzebnych do tego, aby podwożone na stację czy przystanek osoby mogły wysiąść z samochodu.

Inwestycja w Tarnowie – Mościcach jest związana z przebudową istniejącego układu drogowego: budową i przebudową zjazdów i zatok przy ulicy Chemicznej, budową i przebudową chodników i ścieżki rowerowej. Ponadto zostanie przebudowana infrastruktura związana między innymi z oświetleniem, doprowadzeniem wody i odprowadzeniem ścieków sanitarnych oraz wody opadowej, instalacjami teletechnicznymi, obsługującymi system dozoru i pobierania opłat na parkingu.

Prace będą prowadzone w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Na przyszły rok planowane jest przygotowanie projektu, a na rok 2019 – rozpoczęcie budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.