Pasaż Odkryć – centrum nauki i techniki w Tarnowie [ZDJĘCIA]

Pasaż Odkryć w tarnowskim rynku to miejsce, gdzie czas ma znaczenie a człowiek wpływa na wiele spraw. W nowym centrum nauki i techniki, znajdują się informacje o najważniejszych odkryciach, wynalazkach i ich autorach. Uwaga odwiedzających skierowana jest na wybitnych naukowców związanych także z Tarnowem, na ważne odkrycia historyczne – te, które już znamy i te, które dzieją się teraz, gdzieś poza nami.

W ofercie dzieci i młodzież (indywidualnie lub w grupach szkolnych) mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych programów łączących zabawę z nauką. Odrębne zajęcia i programy prowadzone będą tu także dla dorosłych, jak i dla całych rodzin. Do każdego etapu odkrywania i tworzenia dobrani zostali przewodnicy, mentorzy, mistrzowie. Są nimi wybitne postaci związane z Tarnowem, a ich specyfika naukowa odpowiada etapowi odkrywania. Przewodnicy, w unikatowo zaaranżowanych salach ekspozycyjnych pierwszego piętra, prowadzą narrację,
zagłębiając się w ulubioną dziedzinę oraz własne doświadczenia. Całości dopełnia specjalna ścieżka dźwiękowa skomponowana dla tego miejsca i czasu. Przewodnikami po Pasażu Odkryć są ks. prof. Michał Heller, prof. Karol Olszewski, Jan Głuszak Dagarama oraz Jan Szczepanik a także jesteśmy nimi my sami.

Po wejściu do Pasażu Odkryć (od strony Pasażu Tertila) znajdujemy się od razu w oryginalnym świecie łączącym przeszłość z przyszłością, retro i futuro. Ten swoisty wehikuł czasu to doskonale zmaterializowane wspomnienia tego, jak jeszcze niedawno wyobrażaliśmy sobie przyszłość – XXI wiek. Całość po kilku sekundach uruchamia wiele zmysłów. Zaciekawieni zanurzamy się w tę niecodzienną przestrzeń i z zainteresowaniem podążamy na piętro najpierw ciemną śluzą ociekającą spadającymi symbolami i cyframi, a następnie poprzez
strefę relaksu i zabawy. 

Pierwsze piętro to zabytkowe wnętrza, malowidła i ich historia, a także oryginalne, projektowane specjalnie do sal eksponaty. Wszystkie wymagają naszej reakcji – wołają do nas sprzed wieków, nie mogąc pozostać obojętne dla zmysłów. To główna przestrzeń wystawiennicza składająca się z pięciu pomieszczeń i piękny widok na rynek. Klimat miejsca i ekspozycji utrzymany jest w konwencji retro-futuryzmu, diesel-punku i deco-punku. Na zasadzie kontrastu uwypukla klasyczny i zabytkowy charakter przestrzeni. Zabytkowe freski w połączeniu z wizjonerskim stylem scenografii, dopełniają myśl przewodnią twórców Pasażu „dzisiaj to wczorajsze jutro”.

Drugie piętro zajmuje pięć pracowni: astronomiczna (Michał Heller), hi-tech (Jan Studniarski), ogólnorozwojowa (Aniela Piszowa), techniczna (Jan Szczepanik), przyrodniczo-chemiczna (Karol Olszewski). Samodzielne tworzenie w nich umożliwia gościom dużą swobodę działań. W indywidualnym odkrywaniu świata nauki pomagają wysokiej klasy urządzenia np. planetarium, drukarki 3D, obrabiarki, narzędzia, nowatorskie programy komputerowe. 
To tak naprawdę bardzo krótki opis tego, co możecie zobaczyć na Rynku 4. Jest to miejsce nie tylko odkrywania, ale i poszukiwania odpowiedzi na wielkie i małe pytania.

Najbliższe wydarzenia: 

 

Uroczyste Otwarcie Pasażu

Pasaż Odkryć, Pasaż Tertila i siedziba Pasażu Odkryć, 9 września, godz. 19.00
(wejścia za zaproszeniami)
Inauguracje poprowadzi dr Łukasz Lamża

Dni Otwarte
Pasaż Odkryć, Rynek 4 , 10-11 września
w programie:
● w sobota i niedzielę w godz.10.00-18.00 grupowe zwiedzanie ekspozycji i pracowni (wstęp wolny)
● w niedzielę od godz. 15.00 – Rozmowy o myśleniu – wykłady gości, naukowców Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. (wstęp za wejściówkami dostępnymi w Tarnowskim Centrum Kultury)
– godz. 15.00 red. Łukasz Kwiatek „Wychowane na człowieka – o małpach, które myślały, że są ludźmi”,
– godz. 16.00 dr hab. Mateusz Hohol, prof. UJ „Gdy umysł matematyczny działa słabiej: o problemach z uczeniem się matematyki i tym, jak sobie z nimi radzić”,
– godz. 17.00 dr Łukasz Lamża „Kiedy roboty zaczną myśleć? A może już myślą?”.

 

Festiwal Nauki i Techniki – 30 września-2 października, Rynek w Tarnowie oraz Pasaż Odkryć

w programie m.in.:
• Strefa pokazów „Planetarium” oraz „Heweliusze Nauki”
• Strefa programowania „Klocki LEGO”
• Strefa wystawiennicza „Wynalazki”
• Strefa edukacyjno-naukowa „Automatyzacja i robotyzacja w medycynie – zaawansowane technologie medyczne XXI-wieku”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.