20 kwietnia 2024
Aktualności

Pionierska operacja w Szpitalu im. św. Łukasza

Jutro odbędzie się pierwsza w Polsce operacja kręgosłupa z użyciem robota MazorX w Klinice Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.  Zabieg z zastosowaniem robota MazorX, jedynego takiego w Polsce i jednego z 16 w Europie przeprowadzi zespół pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Andrzeja Maciejczaka, kierownika Kliniki Neurochirurgii, współpracującej z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W Polsce w użyciu jest ok. 5 typów robotów kręgosłupowych. – Ten, który Państwo zobaczą wyróżnia się tym, że pozwala zaplanować, a potem zrealizować operację kręgosłupa ze wspomaganiem sztucznej inteligencji. MazorX został stworzony z myślą o wspomaganiu chirurgów w korekcjach najtrudniejszych deformacji i innych chorób kręgosłupa, zarówno na etapie planowania operacji przy biurku w gabinecie lekarskim  jak i potem na sali operacyjnej. W naszej Klinice już od kilku lat rutynowo stosujemy  w operacjach kręgosłupa technologię rozszerzonej rzeczywistości, która zwiększa precyzję i bezpieczeństwo zabiegu. Technologia robotyczna, którą właśnie nabyliśmy poprawiła je jeszcze bardziej. Chirurg planuje operację w aplikacji komputerowej i na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej. Umieszcza wirtualnie w kręgach śruby i  implanty, i tak zaplanowaną operację wgrywa do komputera robota. Robot ustawia  ramię nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Wystarczy, że przez prowadnicę tego ramienia chirurg nawierci otwory pod śruby i wkręci je bez obawy, że zboczy z celu; nie pozwoli na to prowadnica –  podkreśla prof. Maciejczak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.