30 maja 2024
Aktualności

PiS: Roman Ciepiela wprowadza mieszkańców w błąd

Radni Rady Miejskiej z klubu Prawa i Sprawiedliwości również zabrali głos w sprawie miejskich finansów. Jak podkreślają ,,Przedstawianie kondycji finansowej miasta jako stabilnej, niezagrożonej i pozbawionej problemów jest – w opinii klubu radnych – niczym innym jak próbą wprowadzenia opinii publicznej w błąd. Sytuacja jest na tyle poważna, że względu na dobro miasta nie będziemy uczestniczyli w politycznej dyskusji na temat ewentualnej winy za zaistniałą sytuację. Skupimy się na rozwiązaniu problemu.”

 

Oświadczenie Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Tarnowie

 

2 października doszło do spotkania klubu radnych z prezydentem i skarbnikiem, podczas spotkania Roman Ciepiela zreferował sytuację finansową miasta i odpowiedział na część zadanych pytań. Prezydentowi przekazano szereg zastrzeżeń co do sposobu sprawowania przez niego urzędu.

Przedstawianie kondycji finansowej miasta jako stabilnej, niezagrożonej i pozbawionej problemów jest – w opinii klubu radnych – niczym innym jak próbą wprowadzenia opinii publicznej w błąd. Sytuacja jest na tyle poważna, że względu na dobro miasta nie będziemy uczestniczyli w politycznej dyskusji na temat ewentualnej winy za zaistniałą sytuację. Skupimy się na rozwiązaniu problemu.

Radni, którym prezydent przedkłada, między innymi, propozycje zmian w budżecie miasta do akceptacji, powinni być na bieżąco informowani o sytuacji finansowej Tarnowa, aby móc  w razie kryzysu wesprzeć prezydenta radą i autorytetem. Tym kierował się przewodniczący Komisji Rewizyjnej, usiłując dotrzeć do rzetelnej wiedzy na temat miejskich finansów. Wbrew wiadomościom opublikowanym na miejskiej stronie internetowej, klub radnych został zaproszony przez prezydenta na spotkanie dopiero po zwołaniu posiedzenia Komisji Rewizyjnej.

Nikt nie zaneguje odpowiedzialności radnych za kontrolowanie działań prezydenta, podobnie jak nikt nie zdejmie z prezydenta osobistej odpowiedzialności za stan finansów miasta. Rozumieją to również radni z pozostałych klubów, którzy wraz z przedstawicielami PiS zadecydowali o przeprowadzeniu doraźnej kontroli w zakresie polityki budżetowej.

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w zdecydowany sposób podkreśla prawo lokalnych dziennikarzy do informowania o sytuacji finansowej miasta i negatywnie ocenia ostatnie ataki na przedstawicieli lokalnych mediów. To w „słusznie minionych” czasach modne było twierdzenie, że „zawsze winni są dziennikarze i cykliści”. Zauważyć także należy, że tak zróżnicowane media jak RDN i Baniowy Tarnów oraz TEMI i Gazeta Krakowska w tym samym duchu wyrażają troskę o kondycję finansową miasta.

Rozwiązanie obecnego kryzysu wymaga szerokiej współpracy. Planowane oszczędności  i konieczność zwiększenia wpływów do budżetu będą wymagały bowiem zgody Rady Miejskiej i zrozumienia mieszkańców z jednej strony, z drugiej zaś zdroworozsądkowego podejścia prezydenta miasta i włączenia radnych i mieszkańców do planowania budżetu na 2020 rok.

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości z góry deklaruje podjęcie takiej współpracy  z prezydentem, jeśli tylko jej filarami będą uczciwość, transparentność i przede wszystkim troska o miasto.

 

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

w Radzie Miejskiej w Tarnowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.