16 września 2024
Wywiady

Podejmowane przez nas działania już przynoszą efekty

Rozmowa z wójtem gminy Wierzchosławice Andrzejem Mrozem. 

Za nami dwa lata Pana rządów w gminie Wierzchosławice, ale skupmy się na ostatnich dwunastu miesiącach. Czy kryzys dotknął gminę?

Nie! Owszem, 2020 to był trudny rok, ale nie mamy podstaw mówić o kryzysie. Zrealizowaliśmy szereg inwestycji w różnych miejscowościach i jednocześnie nie zaciągając kredytów. Cały czas redukujemy nasze zadłużenie. O tym, że zmierzamy w dobrym kierunku świadczy chociażby ranking przygotowany przez niezależnych ekspertów, który biorąc pod uwagę obiektywne wskaźniki sklasyfikowali naszą gminę na trzecim miejscu w powiecie tarnowskim, za gminą Tarnów i Skrzyszów. To potwierdzenie słusznego kierunku, który obraliśmy już ponad dwa  lata temu. Drugim argumentem jest fakt, że tegoroczny budżet naszej gminy został przyjęty jednomyślnie przez radnych.

Nim przejdziemy do pozytywów, z jakimi problemami aktualnie boryka się samorząd gminny.

Jest ich kilka. Najważniejszą i najtrudniejszą sprawą jest remont mostu na Dunajcu w Ostrowie. Jako gmina nie mamy żadnego wpływu na tę inwestycję, gdyż jest to infrastruktura powiatu tarnowskiego. Możemy tylko stać i patrzeć. Zamknięcie  tej przeprawy to ogromny cios dla mieszkańców i przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień musieli zredefiniować profil działania. Dla niektórych jest to przeszkoda nie do pokonania, aby teraz dostać się do Tarnowa.

Skoro jesteśmy już naszymi myślami w Ostrowie to wspomnę jeszcze w tym miejscu o naszych planach dotyczących Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejną wizytówką naszej gminy, mamy ambitne plany i koncepcje zagospodarowania tego miejsca, ale to wymaga dyskusji ze spółką ,,Wody Polskie”, która musi zaakceptować każdy z naszych pomysłów. O tym, co już wykonaliśmy w Ostrowie zapewne porozmawiamy za chwilę, ale skoro mówimy o problemach to akurat inwestowanie w tym miejscu nie należy do łatwych zadań. Ale nie podajemy się.

Przejdźmy do tego co się udało. Śledząc stronę internetową Urzędu Gminy sądzę, że mieszkańcy nie mają za bardzo na co narzekać…

Rzeczywiście w 2020 roku zrealizowaliśmy duży zakres inwestycji, pozyskaliśmy w sumie kilka milionów złotych na zadania dotyczące różnych obszarów życia społecznego. Pozwoli Pan, że usystematyzuję wszystkie inwestycje przemieszczając się z miejscowości do miejscowości. Nasz przegląd rozpocznijmy od Mikołajowic, gdzie zakończono w tym roku budowę chodnika przy drodze powiatowej od centrum miejscowości do drogi krajowej nr 94. Inwestycja ta jest zadaniem własnym powiatu, ale to gmina Wierzchosławice wzięła na siebie trud realizacji tej budowy w połowie ją finansując. W tym roku udało nam się jeszcze wyremontować krótki odcinek drogi gminnej wraz z budową nowego mostku w tej miejscowości. We wsi obok, czyli w Sieciechowicach wybudowaliśmy siłownię plenerową, która uzupełniła kompleks sportowo-rekreacyjny w tej miejscowości. Sieciechowice zyskały także nową nawierzchnię asfaltową na jednej z dróg gminnych znajdującej się w fatalnym stanie. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Z kolei w Łętowicach wyremontowaliśmy drogę w przysiółku Bardyjówek. Inwestycja była dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. Początkiem 2020 roku uroczyście otwarliśmy żłobek w Bogumiłowicach, który wybudowaliśmy w 2019 roku. Środki na remont i dostosowanie budynku do potrzeb maluszków oraz wsparcie do funkcjonowania placówki pozyskano z programu rządowego Maluch+ oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W sumie 20 najmłodszych mieszkańców gminy znalazło tu kolorowe, przyjazne wnętrza, profesjonalną opiekę i nowych przyjaciół. Otrzymaliśmy również kolejną dotację na rozbudowę o plac zabaw i dodatkowe wyposażenie, co pozwoli zwiększyć ilość dzieci do 25 w 2021 r.

Dużo działo się w Wierzchosławicach. Największą ubiegłoroczną inwestycją w tej miejscowości był generalny remont wnętrza Domu Ludowego, w którym od roku funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna oraz otwarty w lutym 2020 r. Klub Senior+. Wyremontowaliśmy także szatnie i sanitariaty w Centrum Kultury Wsi Polskiej, które służą mieszkańcom korzystającym z sąsiedniego kompleksu sportowego. Ponadto w miejscowej szkole powstała winda zewnętrzna dzięki dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Szkoła zyskała także nową kuchnię i stołówkę, a także utworzono w niej nową pracownię chemiczną. Skoro jesteśmy już przy osobach z niepełnosprawnościami dodam, że jako samorząd otrzymaliśmy także dotację na zakup nowoczesnego autobusu, który umożliwia przewożenie osób niepełnosprawnych w komfortowych warunkach. Autobus już służy naszym mieszkańcom.  Zrealizowaliśmy także I etap budowy parkingu przy stadionie LKS Wierzchosławice-Ostrów. W 2020 roku udało nam się pozyskać pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych na remont ul. Topolowej. Warto podkreślić, że gmina Wierzchosławice pozyskała środki jako jedna z 5 na 16 gmin powiatu tarnowskiego. Remont stanie się natomiast faktem na wiosnę. Szczególnie ważną inwestycją, która została zrealizowana w ostatnich dniach minionego roku była budowa kanalizacji burzowej na os. Dębowskim.

Natomiast w sąsiednim Ostrowie rozpoczęliśmy wspomnianą rewitalizację terenów rekreacyjnych przy Dunajcu. Mamy ambitne plany wobec tego miejsca, ale wspomniałem też już wcześniej o problemach z jakimi przychodzi nam się zmierzyć. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy rewitalizację zieleni, polegającą na przycince i uporządkowaniu tego obszaru. Wyremontowany jest już budynek małej gastronomii, czyli tzw. dawnej ,,Rybitwy” oraz przeprowadzony remont i modernizacja kompleksu infrastruktury rekreacyjno – sportowej. Docelowo będzie tam boisko do koszykówki, kort tenisowy, boisko do siatkówki oraz trasa „ósemki” dla rowerów – mini miasteczko rowerowe. Liczymy, że wraz ze startem sezonu rowerowego uda nam się tam uruchomić małą gastronomię – stworzyć Miejsce Przyjazne Rowerzystom oraz naszym mieszkańcom i gościom, chyba jedyne na całej trasie Velo Dunajec, gdzie można tuż przy samym szlaku się zatrzymać, odpocząć i zjeść coś ciepłego. W naszej koncepcji jest wybudowanie pięknego obiektu z tarasem, który umożliwi bezpośredni wjazd z trasy prosto na taras. Będzie tam gastronomia i wszelka niezbędna infrastruktura.  Ostrów ponownie stanie się atrakcyjnym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Skoro mówimy już o Velo Dunajec należy wspomnieć w tym miejscu o kolejnej dużej inwestycji. Zakończyliśmy budowę trasy rowerowej Wierzchosławice –Velo Dunajec. Całkowita wartość projektu to blisko 620 tys. zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosiło ponad  400 tys. zł. Nowy odcinek ma ponad 2,5 km długości, szerokość 2,5 m, z poboczem po 0,5 m z każdej strony ścieżki.

W Komorowie w 2020 roku zostały zrealizowane dwie inwestycje. Jedną z nich był remont miejscowego boiska do siatkówki – asfalt zastąpiła poliuretanowa nawierzchnia, a obiekt letnimi popołudniami tętnił życiem. Drugą ważną inwestycją był remont remizy OSP.  Do pełnego remontu pozostała jeszcze tylko termomodernizacja.

Sporo pod kątem inwestycyjnym działo się i będzie się dziać w Rudce. W ubiegłym roku wykonaliśmy remont wsparty pieniędzmi z Funduszu Dróg Samorządowych drogi gminnej w przysiółku Partyń przy miejscowym boisku piłkarskim. Ale na tym nie koniec. Zrealizowano budowę chodnika przy drodze powiatowej na granicy Rudki i Bobrownik Małych. Gmina Wierzchosławice pozyskała także pieniądze na głęboką termomodernizację miejscowej szkoły. Koszt tego zadania to blisko 2 miliony złotych. Prace ruszą w tym roku.

Należy także wspomnieć o remoncie przy udziale środków z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych drogi prowadzącej do autostradowego MOP na granicy Rudki i Komorowa oraz renowacji zbiornika małej retencji tzw. Bani.

Z kolei w Bobrownikach Małych tamtejszy Dom Ludowy zyskał nowe ogrzewanie, dzięki czemu także w sezonie zimowym będzie możliwa w tym miejscu działalność kulturalno-społeczna.

Na koniec wspomnę o jeszcze jednej rzeczy. Na wiosnę wszystkie drogi gminne przeszły bieżące remonty ze szczególnym uwzględnieniem Kępy Bogumiłowickiej.

Rzeczywiście tych inwestycji jest całkiem sporo i pewnie jeszcze długo mógłby Pan je wymieniać. Wróćmy jednak do remontu Domu Ludowego. Jego oficjalne otwarcie zbiegło się z uroczystą sesją Rady Gminy i głosowaniem nad honorowymi obywatelstwami dla Witosa, Reymonta oraz Mierzwy. Aż dziw bierze, że dopiero teraz Witos został w ten sposób uhonorowany.

Nie zapominamy o naszej wspaniałej historii. Nie będę dociekał dlaczego przez lata nie uhonorowano w naszej gminie Wincentego Witosa, długoletniego wójta Wierzchosławic, bohatera Polski. Ale nadrabiamy te zaległości. Dziś pamięć o Witosie jest kultywowana w sposób godny i doniosły. I wcale nie chodzi tu o politykę. Mamy to szczęście, że właśnie w Wierzchosławicach urodził się i mieszkał jeden z najwybitniejszych Polaków, Ojciec niepodległej Polski. Miniony rok był szczególnie ważny pod kątem rocznic. Obchodziliśmy 100. rocznicę Cudu nad Wisłą, 75. rocznicę śmierci Wincentego Witosa oraz 95. rocznicę Dożynek Reymontowskich w Wierzchosławicach. Mimo skromnych obchodów z powodu pandemii te ważne chwile w naszej historii uczciliśmy w wyjątkowy sposób.

Mimo pandemii w tym roku gmina Wierzchosławice obchodziła jeszcze jeden jubileusz. ,,Swojacy” świętowali 75 lat istnienia.

Zespół Pieśni i Tańca ,,Swojacy” to prawdziwa wizytówka naszej gminy. W Centrum Kultury Wsi Polskiej odbył się wspaniały koncert jubileuszowy okraszony informacją, że w tym roku ukaże się płyta z muzyką i śpiewem ,,Swojaków”. Dziś jeszcze raz gratuluję Członkom Zespołu tak zacnego jubileuszu i życzę kolejnych 75 lat twórczości artystycznej. Pragnę również podziękować za ogromny trud, poświęcenie i zaangażowanie w działalność artystyczną, która jest na najwyższym poziomie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.