13 lipca 2024
AktualnościKryminalne

Pomogli bezdomnej Mołdawiance wrócić do domu

Funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Tarnowie pośredniczyli w uzyskaniu przez bezdomną obywatelkę Mołdawii pomocy w dobrowolnym powrocie.

37-letnia kobieta została przekazana funkcjonariuszom tarnowskiej placówki SG przez funkcjonariuszy Policji, którzy zatrzymali cudzoziemkę dzień wcześniej w jednej z miejscowości powiatu tarnowskiego.

Mołdawianka nie posiadała przy sobie dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP. Oświadczyła, że zgubiła swój paszport i nie zgłosiła tego faktu odpowiednim organom. Posiadała przy sobie jedynie mołdawski dowód osobisty. Dane kobiety funkcjonariusze potwierdzili w jednym z systemów.

Ustalono, że cudzoziemka wjechała do Polski na podstawie paszportu biometrycznego z terytorium Słowacji w styczniu i od tamtego czasu przebywała nieprzerwanie w obszarze państw członkowskich Schengen. Przekroczyła dopuszczalny czas pobytu i zaistniały przesłanki do wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu

Komendant SG w Tarnowie wydał decyzję o zobowiązaniu obywatelki Mołdawii do powrotu w terminie 30 dni z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium Polski oraz strefy Schengen przez okres 6 miesięcy

W związku z tym, że cudzoziemka oświadczyła, że jest osobą bezdomną, konieczne było podjęcie czynności umożliwiających uzyskanie pomocy w dobrowolnym powrocie do swojego kraju. Za pośrednictwem Komendanta Placówki SG w Tarnowie cudzoziemka złożyła stosowny wniosek do Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Pomoc w dobrowolnym powrocie została kobiecie udzielona za pośrednictwem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.