Powstanie szlak wierszy po Tarnowie
Nie mogą być zbyt długie, mieszkańcy będą odkrywali je znienacka. W mieście powstanie szlak wierszy po Tarnowie. Najpierw jednak poszukiwane będą krótkie utwory literackie mieszkańców. Wiersze zostaną uwiecznione na murach, na których dotąd widniały bohomazy i wulgarne napisy. Projekt artystyczny powstanie w ramach miejskiego stypendium artystycznego przyznanego Dorocie Omylskiej-Bielat, tarnowskiej społeczniczce.
Projekt pod tytułem: „Kobiety na ulice” albo „Daj słowo swojemu miastu” jest realizowany w ramach stypendium artystycznego przyznanego przez gminę miasta Tarnowa dla Doroty Omylskiej-Bielat. Pomysł zakłada partycypację społeczną i poprawę estetyki miejsca zamieszkania. Powstanie dzięki współpracy tarnowianek i tarnowian piszących wiersze. – Miasto może być galerią sztuki. Nie chodzi o to, by oglądać sztukę tylko w galerii miejskiej – podkreśla autorka projektu. Inspiracja do działania? – Zaczęło się od wulgarnego napisu na ekranach akustycznych, który codziennie mijałam wracając z przystanku do domu. Tak mnie irytował, że zainspirował mnie do działania – dodaje.
Stypendystka zachęca wszystkich publikujących na co dzień swoją twórczość, ale też tych, którzy pisali dotąd do szuflady, do podzielenia się swoją poezją. W tym przypadku malarsko-poetycki mariaż, słowa dane miastu odmienią nieco jego obraz i nadadzą nowy sens miejscu, w którym zostaną namalowane. Swoją twórczość można podsyłać online (np. przez messengera profilu Jestem Miastem).
Poza wierszami można podsyłać zdjęcia lub lokalizacje miejsc zabazgranych, nieestetycznych na adres: kontakt@jestemmiastem.pl. Wybrane wiersze, najczęściej krótkie formy, zostaną skomponowane graficznie, a potem namalowane albo wrzucone jako szablon na tarnowskich ulicach.
– Namalowane wiersze podpiszę nazwiskiem albo pseudo ich autorki, autora. Przyznaję, że będę wybredna – w pierwszej kolejności biorę pod uwagę wiersze kobiet. W moim projekcie to głównie one mają pojawić się w przestrzeni publicznej. Jednak preferuję równowagę, dlatego męski wiersz, też docenię – mówi Dorota Omylska-Bielat.
Na koniec, z gotowych wpisów na ścianach, powstanie ścieżka spacerowa online i nowe punkty do zobaczenia na wirtualnej mapie Tarnowa. Dzięki temu łatwiej będzie je znaleźć w mieście, a zebrane słowa dotrą dalej.
fot. w miejsce bohomazów mają powstać grafiki, w które zostaną wkomponowane wiersze tarnowian