20 kwietnia 2024
Aktualności

Prezydent Ciepiela szuka oszczędności. Czy Tarnowem będzie rządził komisarz?

Prezydent Roman Ciepiela zwrócił się do szefów wydziałów Urzędu Miasta Tarnowa i wszystkich miejskich jednostek o przedstawienie propozycji dalszych redukcji wydatków. Stan miejskich finansów jest tak zły, że regionalna Izba Obrachunkowa może nakazać program naprawczy. W Tarnowie trwa zaciskanie pasa!

Poszukiwanie dodatkowych pieniędzy jest koniecznie w związku z wczorajszą decyzją radnych.  Głosując podczas nadzwyczajnej sesji 30 listopada przeciwko zmianom w wysokości podatku od nieruchomości tarnowscy radni zdecydowali, iż budżet miasta na 2023 rok nie zostanie zbilansowany. Niesie to ze sobą poważne konsekwencje.

Skonstruowanie budżetu Tarnowa na przyszły rok było bardzo trudnym zadaniem. Ostatecznie w naszym mieście do zbilansowania budżetu zabrakło aż 23 mln zł. Dodatkowe dochody można było uzyskać zmieniając stawki podatku od nieruchomości i temu służyć miała zwołana 30 listopada nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Tarnowa. Radni jednak po raz kolejny nie poparli projektu prezydenta Romana Ciepieli i zagłosowali przeciw sięganiu do kieszeni tarnowian. 

Co dalej w tej sytuacji? Niezbilansowanego budżetu nie można poddać pod głosowanie, nie zaakceptuje go też Regionalna Izba Obrachunkowa, do której należy ostateczna decyzja. RIO może nakazać program naprawczy.

Jedynym rozwiązaniem obecnie jest mocniejsze zaciśnięcie pasa. Przypomnijmy, iż wydatki zostały już i tak istotnie zredukowane, gdy tworzono projekt budżetu na przełomie września i październiku. Kolejne cięcia wydatków mogą się wiązać z obniżką jakości usług miejskich i sporą redukcją zatrudnienia.

Opcją atomową jest zawieszenie prezydenta Romana Ciepieli jeśli nie poradzi sobie z sytuacją i ustanowienie zarządu komisarycznego.

Art. 97. sam. gminny

Przesłanki i tryb zawieszenia organów gminy

1.
W razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję.
 
2.
Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji gminy.
 
3.
Komisarza rządowego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody, zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
 
4.
Komisarz rządowy przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji organów gminy z dniem powołania

 

Jeden komentarz do “Prezydent Ciepiela szuka oszczędności. Czy Tarnowem będzie rządził komisarz?

  • Dlatego przy wjeździe na teren szpitala im. E Szczeklika w Tarnowie pobiera się opłaty od inwalidów mających uprawnienia. Zarządzenie Dyrektora szpitala. Frontem dla inwalidów. Byłam w Rydygierze w Krakowie, tam dostaje się wydruk na wjazd by kontrolować czas postoju a przy wyjeździe oddaje się wydruk bez opłaty. Może trzeba brać przykład z dobrych rozwiązań.
    Opinia o szpitalu i mieście też powinna być ważna.
    Może ktoś kompetentny się zainteresuje na co idą opłaty za postój od uprawnionych inwalidów.
    Czy ktoś sprawdził ile jest miejsc wyznaczonych dla inwalidów.
    Opłatę wezmą miejsca nie zapewnią i jeździ taki inwalida po alejkach i szuka miejsca, nieważne że gdzieś na szarym końcu mu się udało znaleźć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.