20 czerwca 2024
Aktualności

Przedsiębiorco, pamiętaj, od 1 stycznia opłacisz swoje składki jednym przelewem!

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, aby przy opłacaniu składek w styczniu skorzystać z Numeru Rachunku Składkowego (NRS), który został wysłany listem poleconym z ZUS.  W każdej chwili numer można sprawdzić na  stronie ZUS w wyszukiwarce numeru rachunku składkowego http://www.eskladka.pl, a także w każdej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.
Jedyne informacje, jakie od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorca musi wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz numer rachunku składkowego. Nie trzeba będzie już wpisywać jakiego okresu dotyczy wpłata. Wpłata jest rozliczana w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Jeżeli ktoś ma zaległości w ZUS nowe zasady rozliczania składek mogą wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Jeśli ubezpieczony ma zaległości i z tego powodu będziesz miał niezapłaconą w pełnej wysokości bieżącą składkę możesz m.in. utracić prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czyli prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.
Ważne: Zawsze można w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli masz zadłużenie i nie możesz go spłacić jednorazowo – skontaktuj się z doradcą ds. ulg i umorzeń w każdej placówce ZUS. Spłata należności w układzie ratalnym jest korzystną formą uregulowania zaległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.