W Tarnowie przybyło cudzoziemców
Pod koniec 2020 roku w Tarnowie zameldowanych było 229 obcokrajowców z 37 krajów. Najliczniejszą grupę stanowią osoby spoza Unii Europejskiej – jest ich 159.
W 2020 roku Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa odnotował 123 obcokrajowców, którzy postanowili zostać w naszym mieście na stałe. To o 11 osób więcej niż w 2019 roku. Podobnie wygląda sytuacja dotycząca cudzoziemców, którzy zameldowani są na pobyt tymczasowy. Tych, w porównaniu do 2019 roku, przybyło sześciu. Wtedy zanotowano ich równo 100. Jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej, na pobyt stały mamy zameldowanych 48 osób, a na tymczasowy 22. Spoza UE 75 mieszkańców jest zameldowanych na pobyt stały, a 84 na tymczasowy.
Najczęściej, zarówno na pobyt stały i tymczasowy, meldują się obywatele Ukrainy. Jest ich w sumie aż 86. Spoza UE mamy także sporo Rosjan (11), Wietnamczyków i Białorusinów (po 9) oraz Brytyjczyków (8). W Tarnowie znajdziemy też sześciu obywateli Armenii i czterech z Turcji. Najmniej liczną grupę stanowią obywatele Ekwadoru, Kanady, Indonezji, Iraku i Pakistanu.
Natomiast najczęściej spotykani w Tarnowie obywatele Unii Europejskiej to Włosi – jest ich aż 18. Nieco mniej, bo dziesięciu, jest Austriaków. W Tarnowie mieszka także kilka osób z krajów sąsiadujących z Polską – pochodzą z Niemiec (7), Czech (6) i Słowacji (5). Bardzo rzadko widywani są natomiast Belgowie (1) i Duńczycy (1).
Mamy także kilka osób, których pobyt jest niemałym zaskoczeniem – mowa tu o obywatelach ZSRR (2) i Jugosławii (1) – na liście znaleźli się, ponieważ do Polski przyjechali jeszcze, kiedy te państwa istniały.
Porównując dane do zeszłego roku, Tarnów opuścili obywatele Albanii, Australii, Litwy, Szwecji i Kazachstanu.