17 czerwca 2024
Aktualności

Relikwie Świętego Jana Pawła II dla Zakliczyna

Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał w Krakowie na ręce proboszcza parafii pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie ks. Pawła Mikulskiego oraz burmistrza Zakliczyna Dawida Chrobaka relikwie Świętego Jana Pawła II. Zakliczyn 15 czerwca tego roku oficjalnie dołączy do zaszczytnego grona miast, których patronem będzie Papież Polak.

Burmistrz Dawid Chrobak wraz z radnymi niespełna dwa lata temu podjął działania, aby Zakliczyn był Miastem Świętego Jana Pawła II. Rada Miejska w Zakliczynie podjęła w tej sprawie jednogłośną uchwałę. Prośba została najpierw pozytywnie zaopiniowana przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, potem przez Episkopat Polski, a pod koniec 2016 roku ostateczną zgodę wyraziła Stolica Apostolska.

Uroczystość nadania Patronatu Św. Jana Pawła II Zakliczynowi planowana jest na 15 czerwca. Rozpocznie się mszą świętą o godzinie 15 na zakliczyńskim Rynku. Spodziewany jest udział hierarchów Kościoła katolickiego oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

W sobotę, 18 lutego burmistrz Dawid Chrobak wraz z ks. proboszczem Pawłem Mikulskim pojechali do Krakowa, aby zaprosić na tę uroczystość kardynała Stanisława Dziwisza.

– Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Ksiądz Kardynał pytał o sprawy ogólne gminy Zakliczyn, parafii zakliczyńskiej jak również o Ośrodek Dominikanów na Jamnej – mówi burmistrz Dawid Chrobak.

Były sekretarz papieża przekazał ks. proboszczowi oraz burmistrzowi relikwie Świętego Jana Pawła II. Zostaną umieszczone w kościele pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie.

Przypomnijmy, że Zakliczyn będzie dopiero drugim miastem w Małopolsce – po Wadowicach – które będzie mieć za przewodnika i opiekuna Papieża Polaka. Jan Paweł II nigdy wprawdzie nie postawił stopy na Ziemi Zakliczyńskiej, ale pobłogosławił ją podczas podróży ze Starego Sącza do Krakowa 16 czerwca 1999 roku, dokonując przelotu nad Jamną. Ten fakt został opisany w jednym z listów Ojca Świętego do ś.p. ojca Jana Góry: „Przelatując oglądaliśmy Jamną. Pięknie tam jest. Pobłogosławiłem to Twoje ukochane miejsce”.

Św. Jan Paweł II to patron rodziny, wielki autorytet moralny i przykład do naśladowania, dlatego samorząd Zakliczyna podjął starania, aby był patronem miasteczka nad Dunajcem. W uzasadnieniu prośby o poparcie inicjatywy ustanowienia Świętego Jana Pawła II patronem miasta Zakliczyna, radni w imieniu mieszkańców gminy stwierdzili też, że był On dla Polaków Przewodnikiem i Nauczycielem, dlatego chcą podjąć wysiłek naśladowania Jego dziedzictwa, by służyło budowaniu i umacnianiu cywilizacji życia i miłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.