25 maja 2024
Aktualności

Roman Ciepiela: Powody podwyżek są oczywiste

W czwartek radni podczas sesji Rady Miejskiej będą zajmować się propozycjami prezydenta Romana Ciepieli, który chce wzrostu opłat za bilety w komunikacji miejskiej oraz za parkowanie. 

W rozmowie z Radiem Kraków włodarz Tarnowa tłumaczył się z kolejnej próby sięgania do kieszeni mieszkańców. 

– Powody są oczywiste. Zdrożało paliwo, energia, rosną koszty pracy. Każdy chce zarabiać więcej. Utrzymanie miasta jest droższe. MPK to duża firma, blisko 100 autobusów, kilkuset pracowników. Koszty rosną. Głównie wzrasta paliwo. Podwyżka o 15% nie rozwiązuje wszystkich problemów zmniejszających się funduszy na komunikację miejską. Są ograniczenia w dochodach miasta, które rząd wprowadził 3 lata temu. Jest spory deficyt. Służby komunalne potrzebują pieniędzy, inflacja nie słabnie. Jest 18%, mimo zapowiedzi. Powody podwyżek są oczywiste – powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. 

Plan prezydenta Ciepieli mogą i zapewne będą torpedować radni. Przypomnijmy, że każda podwyżka opłat dla mieszkańców jest mocno podważana przez radnych Prawa  i Sprawiedliwości, a i w bezpośrednim zapleczu politycznym prezydenta Ciepieli nie ma jednomyślności co do kolejnych podwyżkowych inicjatyw.   

– Chętnie by wszyscy rozdawali, o zarabianiu nie chcą mówić. Czekam na decyzję bez emocji, bez personalizowania. Nie tak powinno się rozmawiać. Wspólnie musimy się zastanowić, co zrobić, żeby podnieść pensje kierowcom MPK, żeby mieć pieniądze na zakup nowych autobusów elektrycznych. Nawet przy dotacjach rządowych i europejskich, własne pieniądze będą potrzebne. Co zrobić, żeby kupcy z centrum miasta mieli parkingi dla klientów? Rotację w centrum trzeba wymusić. Są różne aspekty. Parkingi to odrębny problem – wyjaśniał w Radiu Kraków prezydent Ciepiela. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.