16 września 2024
Aktualności

Rzuć palenie w Światowy Dzień Bez Papierosa

W Tarnowie widok osoby osoby z papierosem w ustach nie należy niestety do rzadkości. Dlatego przed nimi wyzwanie: 31 maja 2021 roku Światowy Dzień Bez Papierosa. Ta data stwarza niepowtarzalną możliwość, aby raz na zawsze pożegnać się z tym szkodliwym i zgubnym nałogiem. Drodzy palacze, podejmijcie wyzwanie i od tego dnia przestańcie palić!

Statystki nie kłamią

Nic nie działa tak dobrze na wyobraźnię człowieka jak liczby. Prawda na temat palenia jest brutalna: dym papierosowy co roku zabija 8 milionów ludzi na świecie, a wśród nich – milion osób, które papierosów nie palą, ale wdychają dym! Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia przerażają: na świecie pali dziś 1,3 miliarda osób. Tylko w Polsce mamy 8 milionów palaczy, czyli papierosy pali co czwarty dorosły Polak. A co roku z powodu chorób spowodowanych paleniem tytoniu umiera ponad 65 tysięcy osób – czyli, w przeliczeniu, nieco ponad połowa mieszkańców Tarnowa!

Mogłoby się wydawać, że pandemia Covid-19 skutecznie powstrzymała palaczy przed sięganiem po papierosy. Niestety, tak się nie stało. Raport CBOS „Konsumpcja nikotyny w Polsce” pokazuje, że Polki i Polacy truli się papierosowym dymem nawet w czasie pandemii. Najgorsze jest to, że zdecydowana większość palaczy wie, że koronawirus ma katastrofalny wpływ na układ oddechowy, ale i tak nie palacze zdecydowali się rzucić palenia.

Drogi palaczu, mieszkańcu naszego pięknego Tarnowa, każdy, ale to każdy wypalany przez Ciebie papieros wpływa na Twoje zdrowie i skraca Twoje życie. Dlatego rzuć palenie już dziś, razna zawsze. Nie chodzi tylko o Twoje zdrowie, ale również zdrowie Twojej rodziny, przyjaciół, znajomych. Światowy Dzień Bez Papierosa to doskonała okazja, aby zrobić krok w kierunku rozstania z papierosami.

Metoda małych kroczków

Rzucanie palenia nie jest proste, ale jest możliwe! Nie warto odkładać tego w czasie – warto zacząć już teraz! Najlepiej zacząć od porady lekarskiej, która u wielu palaczy powinna zapalić w głowie czerwoną lampkę ostrzegawczą. Lekarz może też przypisać leki wspomagające proces wychodzenia z nałogu. A jeśli obracasz się w środowisku osób palących – spróbujcie rzucić razem, bo to daje lepsze efekty! Warto też zacząć uprawiać sport, zastępując złe nawyki tymi dobrymi dla zdrowia i odciągając myśli od papierosa. To wszystko, plus silna wola, mogą pomóc pożegnać się z tym nałogiem. A co jeśli nic nie pomaga?

„Jeśli udzielona pacjentowi porada dotycząca szkodliwości palenia okazuje się nieskuteczna, proponujemy mu interwencję farmakologiczną. Jako farmakoterapię pierwszego rzutu rekomendujemy cytyzynę. Jest to lek pochodzenia roślinnego, dostępny bez recepty, o korzystnym profilu bezpieczeństwa. Jeżeli leczenie cytyzyną nie przynosi zakładanych efektów, kolejnym krokiem jest nikotynowa terapia zastępcza (NTZ), czyli plastry, gumy, tabletki lub inne preparaty zawierające nikotynę w takich dawkach, aby zaspokoić uczucie „głodu nikotynowego” u palacza. W razie nieskuteczności NTZ sięgamy po leki na receptę, czyli bupropion lub wareniklinę. Jeżeli chory nadal pali, to nie możemy pozostawić go bez pomocy – zaproponujmy mu zastąpienie papierosów przebadanymi wyrobami alternatywnymi, czyli produktami elektronicznymi typu heat not burn [podgrzewacze tytoniu – dop. red.]. W takiej sytuacji naszym celem powinna być redukcja szkód wywołanych paleniem tytoniu”zaznaczał prof. Filip M. Szymański w rozmowie z portalem medycznym Termedia.pl

Niestety, w Polsce statystyki dotyczące rzucenia palenia nie wyglądają dziś tak, jak byśmy chcieli: pod tym względem nasz kraj jest na szarym końcu państw Unii Europejskiej, bo odsetek palaczy, którzy rzucają, należy do najniższych. Co mają zrobić palacze, którzy notorycznie, pomimo prób rzucania papierosów i podjęcia leczenia, dalej palą? Pomysłem może być metoda małych kroków, czyli ograniczanie szkodliwości tego nałogu. Tacy palacze mogą rozważyć zamianę papierosa na papieros elektroniczny lub podgrzewacz tytoniu. Dalej dostarczają w ten sposób uzależniającą nikotynę, ale to nie ona stanowi główny problem czy ryzyko dla zdrowia związane z papierosami. Głównym problemem jest… wdychanie dymu i substancji smolistych, które powstają podczas spalania tytoniu w papierosie. Przebadane e-papierosy i podgrzewacze tytoniu nie mają ani dymu, ani substancji smolistych, bo dostarczają nikotynę w aerozolu, podgrzewając płyn lub specjalnie spreparowany tytoń. Oczywiście nie jest tak, że taki aerozol jest całkowicie nieszkodliwy, ale w porównaniu z dymem papierosowym jest mniej toksyczny. Nie ma w nim tylu szkodliwych substancji, co w papierosie. Przykładowo: podczas spalania tytoniu w papierosie powstaje dym, w którym jest blisko 7 tysięcy różnych związków chemicznych, a podczas podgrzewania tytoniu w urządzeniu iqos (to pierwszy podgrzewacz tytoniu, który pojawił się w Polsce) liczba substancji obecnych w aerozolu to około 532. Podobne stężenie mają certyfikowane papierosy elektroniczne na płyny, choć dla każdego urządzenia i każdego płynu mogą one być inne. Palacze powinni jednak pamiętać, że nic nie zastąpi rzucenia tego szkodliwego nałogu! Dlatego w Światowy Dzień Bez Papierosa najlepiej po prostu powiedzieć: „dość” – i pożegnać się z papierosami już na stałe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.