13 lipca 2024
AktualnościFotoreportaże

Ścieżka „Styr” otwarta [ZDJĘCIA]

Niespełna 65 tysięcy złotych kosztowało utworzenie kolejnej atrakcji turystycznej gminy Zakliczyn – ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej „Styr”. To wspólny projekt gminy Zakliczyn i Lasów Państwowych.

Wczoraj w Bieśniku, w obecności m.in. burmistrza Dawida Chrobaka oraz dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pawła Szczygła, któremu towarzyszył Grzegorz Wojtanowski – nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik oraz pracownicy Lasów Państwowych, dokonano oficjalnego otwarcia ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej liczącej nieco ponad 2 km.

Ścieżka biegnie starannie dobraną i dobrze oznakowaną trasą, na której znajdują się punkty widokowe, tablice informacyjne oraz wiata przeznaczona do wypoczynku.

Rezerwat przyrody „Styr”, którego fragmentem biegnie ścieżka,  jest rezerwatem leśnym położonym na terenie miejscowości Bieśnik. Zlokalizowany jest na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Gromnik. Rezerwat został utworzony w 1998 roku i obejmuje obszary naturalnych zbiorowisk leśnych typowych dla Pogórza Karpackiego, cennych ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych. Położony jest w granicach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego i obejmuje 97,83 ha lasu porastającego masyw góry Styr. Rezerwat wznosi się nad przełomowym odcinkiem rzeki Paleśnianki, która przepływa pomiędzy wzniesieniami Mogiły (478 m n.p.m.) oraz Styru Północnego (460 m n.p.m.) i poprzecinany jest jarami jej bezimiennych dopływów.

– Lasy Państwowe są otwarte  na ludzi i ich współczesne potrzeby – mówił dyrektor Paweł Szczygieł – ta trasa została tak wytyczona, aby ukazać piękno otaczającej nas przyrody, a jednocześnie nie była dla natury uciążliwa. Takie projekty jak ten, są możliwe dzięki znakomitej współpracy Lasów Państwowych i Samorządów. Samorząd Gminy Zakliczyn jest tego najlepszym wzorem do naśladowania.

– To kolejny dowód na to, że bardzo dobre współdziałanie przynosi bardzo dobre efekty – podkreślał burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Cieszy fakt, że od przedstawienia propozycji do zakończenia realizacji projektu minęło niewiele czasu. Jestem przekonany, że ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną „Styr” będą odwiedzać nie tylko turyści goszczący na naszej gminie i przejeżdżający tędy na południe, ale także młodzież szkolna i mieszkańcy Gminy Zakliczyn, regionu tarnowskiego i Małopolski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.