22 lutego 2024
Aktualności

Solidarna Polska idzie w sukurs MPEC

Czy spalarnia wreszcie powstanie w Tarnowie? Politycy Solidarnej Polski obrali sobie za cel w ostatnich dniach Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie. A dokładniej kwestie związane z budową przez tą miejską spółkę spalarni, która ma być panaceum na wzrost cen za odbiór odpadów dla mieszkańców miasta oraz wspomóc produkcję ciepła systemowego przez MPEC. Temat spalarni wraca w naszym mieście jak bumerang, ale tym razem ma on mocne wsparcie w postaci posłów Solidarnej Polski oraz przedstawicielki samorządu wojewódzkiego.   

– Budowa instalacji rozwiąże dwa podstawowe problemy – zatrzyma wzrost cen za odpady komunalne i zredukuje koszty wytworzenia systemowego ciepła poprzez chociażby zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel i mniejsze opłaty za zakup praw do emisji dwutlenku węgla – podkreśla poseł Piotr Sak z Solidarnej Polski.  – Jest to niezbędna inwestycja, żeby zatrzymać galopujące ceny śmieci i energii w Tarnowie. Brak inwestycji będzie się równać poważnymi konsekwencjami finansowymi dla mieszkańców i Tarnowa. MPEC przez wiele lat wypracowany zysk gromadził na tę inwestycję, teraz ma być pozbawiony środków, które mogą postawić pod znakiem zapytania inwestycje. Dziś na szali położonych jest ok. 4 miliony netto a realizacja przeszło 200 milionowej inwestycji rozwiązującej wiele problemów. 

Parlamentarzysta odniósł się także do sporu między władzami MPEC a jej właścicielem czyli samorządem miejskim. Miasto chcąc ratować swój budżet chce wypłacić sobie dywidendę. Na to z kolei nie chce się zgodzić szef tarnowskiego MPEC.

– Ostatnie decyzje to hamulec ręczny dla inwestycji. Nie tylko może doprowadzić do braku realizacji inwestycji, ale docelowo wyjścia akcjonariusza, zwrotu środków i dekapitalizacji spółki. Zły to ojciec, który ogołaca swoje dzieci z pieniędzy i pozbawia ich szans i perspektyw na rozwój. Apelujemy do Prezydenta o zmianę decyzji podjętej na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy odnośnie dywidendy. Apelujemy o powrót do stołu i rozpoczęcie mediacji celem pozasądowego i polubownego zakończenia sprawy– jesteśmy do dyspozycji i z chęcią możemy w nich uczestniczyć. Służymy pomocą w organizacji spotkania z zarządem NFOŚiGW. Trzeba wytyczyć mapę drogową do powrotu do rozmów z pożytkiem dla mieszkańców, miasta i spółki – mówi poseł Piotr Sak.

W podobnym tonie wypowiada się także poseł Norbert Kaczmarczyk.

– Jeśli chodzi o gotowość do rozmów i do współpracy, to Solidarna Polska z uwagą przygląda się sytuacji w Tarnowie i planom inwestycji, które mogą być realizowane i najważniejsze w tym jest to, aby nie zmarnować tej szansy, kolejnej już szansy dla Tarnowa. Zajmowaliśmy się tą sprawą od jakiegoś czasu i interweniowaliśmy między innymi u Wiceministra Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby, który zainteresował się tematem. Realizacja tej inwestycji niewątpliwie przyczyniłaby się do zmniejszenia kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami w Tarnowie. Jako współgospodarze miasta, bo takimi też się czujemy, wszak Tarnów jest częścią okręgu i w Tarnowie funkcjonują nasze biura poselskie, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom obywateli i apelujemy do Prezydenta Romana Ciepieli o podjęcie współpracy w tej sprawie. Służymy wsparciem – zaznacza poseł Kaczmarczyk.

Swoją pomoc deklaruje również wicemarszałek województwa małopolskiego Marta Malec-Lech.

– Liczby nie kłamią i ilość wytwarzanych w Małopolsce odpadów z roku na rok rośnie. Przed samorządami stoją duże wyzwania w prowadzeniu efektywnej polityki gospodarowania odpadami. Wszyscy wiemy jak ważna jest to dla Tarnowa inwestycja. Ceny za odpady komunalne galopują i budowa takiej instalacji pozwoli ochronić kieszenie mieszkańców miasta. Ja, jako członek Zarządu Województwa Małopolskiego, wraz z panami posłami, deklarujemy wsparcie i pomoc oraz lobbowanie w Sejmiku Województwa Małopolskiego – podkreślała reprezentantka władz wojewódzkich.

Do sprawy podczas specjalnie zorganizowanej konferencji przed siedzibą MPEC w Tarnowie odniósł się także dyrektor Biura Poselskiego Dariusz Niemiec: Najważniejsze jest to, że instalacja termicznego przekształcania odpadów miałaby być nowoczesna i bezpieczna dla mieszkańców oraz środowiska. Rocznie mogłaby spalać dużą ilość odpadów, co powinno przyczynić się do rozwiązania dwóch problemów. Po pierwsze zatrzyma wzrost cen za odpady komunalne, a po drugie zredukuje koszty wytworzenia systemowego ciepła. Sprawa napotyka jednak niezrozumiały opór w pewnych środowiskach politycznych w mieście. Apelujemy o kontynuowanie rozmów i pozytywne dla Tarnowa zakończenia tej sprawy w drodze dialogu. Służymy pomocą i jesteśmy do dyspozycji.

Jak na chęć pomocy zareagował prezydent Tarnowa Roman Ciepiela? Zgodnie z oczekiwaniami, czyli w swoim stylu:

– Państwo posłowie chyba nie znają realiów związanych zarówno z sytuacji MPEC-u, jak i tą inwestycją – skomentował dla Radia Kraków prezydent Roman Ciepiela. – W tej chwili na rachunkach MPEC-u jest kilkadziesiąt milionów złotych wolnych środków. Jeżeli będzie realizowana spalarnia, to pieniądze będą potrzebne dopiero za dwa, może za trzy lata – tym bardziej, że nie ma ważnej decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Jedno jest jednak pewne – bez porozumienia w sprawie spalarni i intensyfikacji działań spalarnia w Tarnowie nie powstanie przez kolejne dziesięciolecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.