24 lutego 2024
Kultura

Śpieszmy Węgrów w boju wspierać- wystawa

W poniedziałek, 9 lipca w Galerii „Panorama”, oddziale Muzeum Okręgowego na Dworcu PKP w Tarnowie, nastąpi otwarcie wystawy „Śpieszmy Węgrów w boju wspierać. Polacy w Powstaniu Węgierskim 1848-1849”. Początek spotkania o godzinie 18:00.

Wystawa będzie prezentować historię polskiego wsparcia powstania węgierskiego w latach 1848-49. Jej celem jest przybliżenie w Polsce i na Węgrzech ważnego wątku wspólnej historii z okresu Wiosny Ludów. Na otwarciu zaprezentowany zostanie także nowy obraz w kolekcji Panoramy Siedmigrodzkiej  pt. „Szarża”.

Wcześniej, bo o godzinie 15:30 w tarnowskim Kinie „Marzenie” odbędzie się prezentacja węgierskiego filmu „Osiemdziesięciu Huzarów”, opowiadającego o walkach narodowowyzwoleńczych Węgrów. Co ciekawe, pierwsze sceny produkcji kręcone były w Tarnowie.

Wstęp na wernisaż wystawy jest bezpłatny, natomiast bezpłatne wejściówki na film dostępne będą w siedzibie Muzeum Okręgowego przy Rynku 3 oraz Kinie Marzenie przy ul. Staszica 4 od 4 lipca (środa).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.