25 kwietnia 2024
Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia, a palenie papierosów: czy w końcu przestaniemy palić?

Światowy Dzień Zdrowia to inicjatywa zapoczątkowana przez Światową Organizację Zdrowia, którą obchodzimy po raz 71 – 7 kwietnia 2021 roku. Właśnie w tym dniu powinniśmy nieco zwolnić tempo i przeanalizować sposób w jaki żyjemy. Czy dbamy o zdrowie czy je zaniedbujemy? Z pewnością palacze z Tarnowa, jak i na całym świecie należą do tej drugiej grupy, a przecież w dobie pandemii nasze zdrowie powinniśmy cenić ponad wszystko!

Co siódmy człowiek na świecie pali papierosy

Zgadza się! Według najnowszych danych WHO okazuje się, że po papierosa na całym świecie sięga aż 1.3 miliarda osób. A jak to wygląda nad Wisłą? Mamy 8 milionów palących Polek i Polaków. I to od lat, bo nawet trwająca pandemia nie sprawiła, że liczba palaczy zmalała. Dalej rodacy trują się papierosowym „dymkiem”.

No właśnie – dym! To główny czarny charakter tego nałogu i siedlisko wielu rakotwórczych i toksycznych trucizn. Odpalając papierosa tytoń zaczyna palić się w bardzo wysokiej temperaturze. To wtedy uwalnia się trujący dym z całą tablicą Mendelejewa: prawie 7000 związków chemicznych, takich jak tlenek węgla, benzen, benzoapiren, formaldehydy, acetaldehydy czy wreszcie: substancje smoliste, które przyczyniają się do rozwoju chorób u palaczy, w tym raka.

Niestety, nawet pandemia nie wpłynęła na zmniejszenie ilości palaczy w naszym kraju. Według najnowszych badań CBOS w trakcie pandemii w Polsce liczba palaczy wzrosła pośród osób młodych i kobiet! Palacze zgodnie deklarują, że znają negatywne konsekwencje COVID-19 na układ oddechowy, ale nawet ta wiedza niespecjalnie skłania ich do pożegnania się z nałogiem.

Drogi palaczu, mieszkańcu Tarnowa, może w Światowy Dzień Zdrowia uda Ci się wyrwać z objęć tego szkodliwego nałogu? To dobry moment na zmiany w Twoim życiu! Palisz? Rzuć! Teraz i natychmiast, bo to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Jeżeli na ten moment, to dla Ciebie za wiele: możesz rozważyć zastąpienie tradycyjnego papierosa jego potencjalnie mniej szkodliwą alternatywą: e-papierosem lub podgrzewaczem do tytoniu. Nazywa się je „produktami bezdymnymi”.

O co chodzi?

To takie produkty z nikotyną, w których nie powstaje dym. A jak już wiemy, to właśnie w dymie jest najwięcej trucizn!

Cała istota dymu tytoniowego powstaje w trakcie spalania papierosa. Są jednak alternatywne produkty tytoniowe typu heat-not-burn [tzw. podgrzewacze tytoniu – dop. red], które bywają określane w piśmiennictwie mianem „produktów tytoniowych obniżonego ryzyka”. Są to urządzenia elektroniczne, które tytoniu nie spalają tylko go podgrzewają, uwalniając nikotynę, od której palacze są uzależnieni. Nie emitują jednak dymu i ograniczają emisję wielu toksycznych substancji. One dają palaczowi takie „poczucie, że zapalił”, ale dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego są w nich rzadsze. Trzeba też powiedzieć, że sama nikotyna nie ma działania rakotwórczego. Wieloletnim palaczom łatwiej jest przejść na takie metody dostarczania nikotyny, ale to oczywiście nie może być rozwiązanie „na lata”. To może być tylko przejściowa forma pomocy palaczom. – zaznacza prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Zamiast dymu produkty bezdymne wytwarzają tzw. aerozole. Powstają albo podczas podgrzewania płynu z nikotyną (w e-papierosie), albo podgrzewania tytoniu (tzw. iqosy). W takich aerozolach nie ma substancji smolistych, a zawartość wielu innych szkodliwych i rakotwórczych związków udało się w nich ograniczyć właśnie dzięki temu, że nie nic się w nich nie spala i nie pali. To jednak nie znaczy, że są one obojętne dla zdrowia, bo to nieprawda! Świat nie jest przecież czarno-biały i dlatego zamiast mówić: „zdrowe” i „niezdrowe” powinniśmy mówić ostrożniej: „szkodliwe i „mniej szkodliwe”. Bo bezdymne produkty mogą być mniej szkodliwe od palenia papierosów. Przykładowo, w jednym z takich podgrzewaczy tytoniu stężenie tlenku węgla jest mniejsze aż o 99 procent niż w papierosie!

Jedna zasada jest niezmienna: żyć z dala od nałogów lub starać się od nich uwolnić ze wszystkich sił! To zawsze najlepszy pomysł. Palenie papierosów to jeden z najgorszych nałogów, na który recepta brzmi: rzucić! Czy będzie to w Światowy Dzień Zdrowia, czy jakikolwiek inny dzień – każdy będzie dobry, by skończyć z „dymkiem”!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.