20 czerwca 2024
Aktualności

Szczepionka Johnson & Johnson trafi do Tarnowa

Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych poinformowała tarnowski Punkt Szczepień Powszechnych, iż zamiast planowanej szczepionki firmy Pfizer, na szczepienia planowane w najbliższą sobotę i niedzielę, 29 i 30 maja, dostarczona zostanie jednodawkowa szczepionka firmy Johnson & Johnson.

Na szczepienia planowane w tarnowskim Punkcie Szczepień Powszechnych w najbliższą sobotę i niedzielę do Tarnowa, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez rządową Agencję Rezerw Materiałowych, trafić miało 900 dawek szczepionki firmy Pfizer. Dzisiaj przedstawiciele agencji poinformowali, iż zamiennie dostarczone zostanie 900 dawek szczepionki firmy Johnson & Johnson.

Osoby, które są zapisane na szczepienia w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Gumniskiej na 29 i 30 maja są przez miejskie służby sukcesywnie informowane o zmianie szczepionki i potwierdzają lub nie deklarację zainteresowania zaszczepienia się szczepionką Johnson & Johnson.

Szczepionka firmy Johnson & Johnson jest jednodawkowa, opiera się na niezdolnym do replikacji ludzkim adenowirusie. Służy on jako nośnik materiału genetycznego – DNA, kodującego sekwencję białka kolca koronawirusa. W odpowiedzi na produkowane w komórkach białko wirusa organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała. Pozwala to naszemu układowi odpornościowemu bronić´ się samodzielnie w przyszłości przy kontakcie z patogenem.

Tę samą technologię stosowano wcześniej do opracowania i produkcji niedawno zatwierdzonej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz kandydatów na szczepionki przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV.

Według ostatnich badań amerykańskich naukowców, opublikowanych w „New England Journal of Medicine”, szczepionka Johnson & Johnson jest skuteczna przeciwko nowym wariantom koronawirusa SARS-CoV-2 z RPA i Brazylii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.