22 lutego 2024
AktualnościFotoreportaże

Szerzyny: Lepszy dostęp do świadczeń medycznych? Dyskusja z wiceminister zdrowia

Szerzyny były dziś miejscem dyskusji wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko z przedstawicielami samorządów oraz reprezentantami placówek medycznych w powiecie tarnowskim. Tematem rozmów były plany ministerstwa związane z kolejnymi reformami służby zdrowia. 

– Jesteśmy u progu dużych zmian wdrażanych w ochronie zdrowia, które chcemy przedyskutować ze środowiskiem medycznym, ale również z samorządowcami – tłumaczy wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. – Dziś służba zdrowia boryka się z kilkoma problemami. Największym z nich jest jednak kwestia braku kadr. Z ministerialnych analiz wynika, że te braki będą się pogłębiać, dlatego już teraz podejmujemy stosowne kroki, aby zniwelować ryzyko. Braki wśród lekarzy powodują natomiast kolejki i tym samym ograniczenie w dostępie do świadczeń. Proponowane zmiany mają również usprawnić czas oczekiwania pacjentów.

jak podkreśla wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd, dzisiejsze spotkanie było doskonała okazją, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące funkcjonowania służby zdrowia oraz ministerialnej polityki własnie w kontekście małych gmin.

– Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że w gminach na obrzeżach województw, powiatów, dostępność do świadczeń medycznych jest ograniczona – podkreśla wójt Grzegorz Gotfryd. – Dzisiejsza dyskusja pozwoli nam tak skonstruować system zabezpieczenia medycznego naszych mieszkańców, aby ta pomoc była na wysokim poziomie oraz  zorganizowana na miejscu. Zapowiedzi minister Józefy Szczurek-Żelazko przyjmujemy z dużą nadzieją i uznaniem. Dostępności do świadczeń zostanie zwiększona przez możliwość ich uzyskania w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Liczymy również, że placówki, których założycielem są gminy będą uzyskiwały szczególne wsparcie ze strony rządu.

W spotkaniu z wiceminister zdrowia uczestniczyli m.in. wicewojewoda Józef Gawron, radny sejmiku Wojciech Skruch oraz wójtowie gmin Rzepiennik Strzyżewski, Gnojnik, Wietrzychowice, Pleśna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.