Tadeusz Bąk: Skutecznie redukujemy zadłużenie
Rozmowa z burmistrzem Miasta i Gminy Wojnicz.
Nie wszystkie Wasze zamierzenia inwestycyjne udało się zrealizować w ubiegłym roku. Jaki był tego powód?
Mimo tego z całą pewnością rok 2016 był dla nas dobry. Jestem zadowolony z tego co udało nam się dokonać. Owszem pewien niedosyt jednak pozostał. Z natury jestem ambitnym człowiekiem, dlatego nie ukrywam irytacji z powodu przeniesienia części zadań na ten rok. Jest to spowodowane biurokracją, chcemy dopiąć wszystkie, nawet te najmniejsze szczegóły formalno-prawne, a to niestety trwa. Swoje zrobiła również pogoda, która mocno skomplikowała nam realizację niektórych zadań. Na szczęście pozytywnych wiadomości jest znacznie więcej. Trwa wodociągowanie Dębiny Łętowskiej. Za nami wiele inwestycji drogowych. W sumie wykonaliśmy ponad 6 kilometrów dróg, a drogowcy pojawili się w każdej miejscowości poprawiając stan infrastruktury drogowej. Mamy nadzieję, że uda nam się podtrzymać dobrą passę, zarówno inwestycyjną, jak również oddłużania samorządu.
Jak postępuje proces redukcji długu?
Bardzo sprawnie i to należy podkreślić przede wszystkim, że mimo podejmowanych wyzwań inwestycyjnych jesteśmy w stanie redukować zadłużenie. Dwa lata temu zaczynaliśmy z 18-milionowym zadłużeniem. Dziś jest niewiele ponad 12 milionów na minusie. Systematyczna spłata zobowiązań pozwala nam optymistycznie patrzeć w przyszłość pod kątem pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej. Gdy konkursy ruszą z pełną mocą będziemy mieć przygotowany budżet do absorbcji kolejnych środków zewnętrznych. Musimy jak najlepiej wykorzystać najbliższe lata!
Jakie inwestycje macie zaplanowane na ten rok?
Dla mnie osobiście najważniejsze będzie rozpoczęcie inwestycji w nasze piękne planty na Rynku. To miejsce jest urocze, ale niestety lata zaniedbań spowodowało degradację tego miejsca. Chcemy to zmienić, wrócić do świetności. Generalnie dążymy do tego, aby Rynek i jego najbliższe otoczenie stały się wizytówką Wojnicza. Remontu doczeka się wreszcie Dom Grodzki i tamtejsza sala. W Wojniczu odbywa się bardzo dużo imprez, spotkań, konferencji. Musimy stworzyć dobre warunki dla naszych gości, których przecież nie brakuje. Tak naprawdę nie mamy reprezentatywnego miejsca właśnie dla tego typu wydarzeń. Pora nadrobić i to zaniedbanie sprzed lat.
Przed nami także termomodernizacja szkoły w Łoponiu oraz przedszkola w Wielkiej Wsi. Liczymy, że w tym roku rozpocznie się budowa przystanku oraz parkingu przy cmentarzu. Przebrnęliśmy skomplikowaną ścieżkę formalno-prawną i liczę, że w tym roku uda się wystartować z tą ważną inwestycją.
Jak z kolei wygląda aktualna sytuacja związana z budową komisariatu policji w Wojniczu?
Środki mamy zabezpieczone w naszym budżecie. Ta inwestycja dla Wojnicza to przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, ale również prestiż dla miasta. Przekazaliśmy działkę budowlaną oraz 60 tysięcy złotych na wykonanie projektu budowy. Dalsza część inwestycji spoczywa już na barkach Komendy Głównej Policji w Warszawie.
Jakie były dla Pana pierwsze dwa lata w fotelu burmistrza?
Dwa lata? Sporo pracy, która przede wszystkim polegała na przygotowaniu się do dużych inwestycji. Gdy objąłem stery w Wojniczu nie było szuflad pełnych projektów służących rozwojowi naszego samorządu. Musieliśmy zaczynać od nowa, tworząc plany i koncepcje. Dla 8 naszych miejscowości uchwalamy właśnie Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który uporządkuje wiele spraw w gminie.
Jaki ma Pan cel na kolejne dwa lata?
Wodociągowanie. W tym roku podłączamy mieszkańców Dębiny Łętowskiej. Przed nami kolejne miejscowości: Olszyny, Sukmanie oraz Milówka. Ta inwestycja wiąże się z bardzo drogimi przepompowniami, które będą musiały pracować w górzystym terenie. Koszt takiej instalacji to ok. 1,5 miliona złotych. Liczymy w tym zakresie na duże wsparcie ze środków unijnych. Istotny jest też parking przy cmentarzu, który odblokuje i uwolni nasz Rynek od samochodów. Marzę o tym, aby w kolejnej kadencji udało się zrewitalizować nasz Rynek. To ma być nasza wizytówka.