19 czerwca 2024
Aktualności

TARNÓW: Będą dyskutować o odbudowie zamku na Górze św. Marcina

O perspektywach dla ruin zamku tarnowskiego będzie można posłuchać podczas zbliżającego się wykładu dra Tomasza Ratajczaka. Uczony przedstawi możliwości, szanse i zagrożenia stojące przed tym zabytkowym obiektem. Po wykładzie Michał Szumlański pokaże zainteresowanym swój projekt cyfrowej rekonstrukcji w Tarnowie. Spotkanie odbędzie się 12 maja o godzinie 17. w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ulicy Wałowej 25. Wstęp wolny.

 

Podczas wykładu dra Ratajczaka ukazane zostaną pozytywne i negatywne przykłady adaptacji ruin zamków w Polsce oraz co z tego wynika dla Tarnowa. Wykład ilustrowany slajdami będzie przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych tematem. Dr Tomasz Ratajczak jest pracownikiem Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prodziekanem Wydziału Nauk o Sztuce. Jego zainteresowania badawcze obejmują: średniowieczną architekturę rezydencjonalną i obronną, średniowieczną architekturą sakralną, średniowieczną rzeźbę sepulkralną, sztukę renesansu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz ochronę zabytków.

Michał Szumlański to absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, który aktualnie pracuje nad cyfrową rekonstrukcją rodzinnego gniazda Leliwitów Tarnowskich. Na co dzień jest zaangażowany w produkcję gier. Zajmuje się projektowaniem ich środowiska, grafiką i poziomami. Jego cyfrowa rekonstrukcja zamku na Górze św. Marcina to próba przeniesienia do świata wirtualnego wyobrażenia o tym, jak to miejsce mogło wyglądać w XVI wieku. Końcowo projekt umożliwi zwiedzanie online budowy, wzgórza i najbliższej okolicy.

Na spotkanie zaprasza Stowarzyszenie Zamek Tarnowski, Rada Osiedla Starówka i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.