29 lutego 2024
Aktualności

TARNÓW: Kolejna awantura o obwodnicę. Prezydent ma w nosie mieszkańców?

Na środę została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Tarnowa, której jedynym punktem miało być wystosowanie przez radnych apelu do premiera w sprawie umieszczenia Tarnowa na liście 100 obwodnic do budowy. Ponieważ postulat ten został wcześniej spełniony, prezydent Roman Ciepiela zwrócił się do przewodniczącego rady Jakuba Kwaśnego o odwołanie sesji. Sesja się jednak odbyła, prezydent na nią nie przyszedł, a część radnych uważa, że w ten sposób zlekceważył mieszkańców, którzy protestują wobec przebiegu obwodnicy. Radny Marek Ciesielczyk już zaczął publicznie nawoływać do odwołania Romana Ciepieli w drodze referendum. 

Zaplanowana na środę nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Tarnowa miała za cel wystosowanie przez radnych oficjalnego apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o umieszczenie Tarnowa na liście 100 obwodnic, które rząd planuje do budowy na najbliższe lata. Według wcześniejszych informacji lista taka miała być oficjalnie przedstawiona 23 lutego, w 100 dni od utworzenia nowego rządu, jednak okazało się, iż listę ogłosił minister infrastruktury podczas specjalnie zwołanej w minioną sobotę konferencji prasowej, w trakcie której poinformowano, iż na liście znalazła się wschodnia obwodnica Tarnowa. W tej sytuacji apel radnych nie był już potrzebny, toteż prezydent Roman Ciepiela zwrócił się do przewodniczącego rady Jakuba Kwaśnego o odwołanie sesji.

– W związku z opublikowaniem przez Ministerstwo Infrastruktury programu budowy 100 obwodnic z uwzględnieniem wschodniej obwodnicy Tarnowa uznałem, iż nie ma przesłanek, aby uchwalać apel w tej sprawie, więc wycofałem swój wniosek o zwołanie i przeprowadzenie sesji rady uznając, iż postulat zawarty w projekcie uchwały został spełniony. Formalne pismo w tej sprawie wpłynęło do kancelarii Rady Miejskiej – mówi prezydent i dodaje, że dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w skuteczne popieranie idei budowy obwodnicy.

Przypomnijmy, iż wpisanie na rządową listę planowanej do budowy od blisko 12 lat wschodniej obwodnicy Tarnowa oznacza, że inwestycja zostanie zrealizowana. W przypadku Tarnowa przetarg na inwestycję miałby zostać ogłoszony w drugiej połowie 2021 roku, w tymże roku ruszyć mają pierwsze prace. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Inwestycje będą finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto to zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE.

– Prezydent Ciepiela zwołał nadzwyczajna sesję Rady Miejskiej ws. wschodniej obwodnicy, na 12 lutego, a następnie pokazał gest Kozakiewicza mieszkańcom i radnym i nie pojawił się na sesji, choć przyszli mieszkańcy protestujących przeciwko przebiegowi obwodnicy. Przewodniczący rady Jakub Kwaśny przerwał sesje mimo, że głos chcieli zabrać mieszkańcy i radni – relacjonuje radny Marek Ciesielczyk, który zaproponował zorganizowanie referendum ws. odwołania prezydenta miasta w związku z tego typu lekceważeniem mieszkańców, co spotkało się z aplauzem zgromadzonych.

2 komentarze do “TARNÓW: Kolejna awantura o obwodnicę. Prezydent ma w nosie mieszkańców?

  • Panie Marku Cieszelczyk to Pan powinien być usunięty z rady miasta za Pańska postawę przeciwko Prezydentowi i budowie wschodniej obwodnicy Tarnowa .Pan działa w brew interesom Tarnowa i jego mieszkańców a my Tarnowiacy nie godzimy się z taka Pańska postawę . Mam nadzieje ze pan zrozumie intencje mieszkańców Tarnowa lub zwołamy referendum w sprawie odwołania pana z rady miejskiej .

    Odpowiedz
  • Panie Marku Cieszelczyk to Pan działa w brew interesom Tarnowa i jego mieszkańców i w imię pańskiej postawy jesteśmy gotowi do zwołania referendum w sprawie pańskiego odwołania z rady miejskiej. Czekamy na ta inwestycje 12 lat a Tarnow musi się rozwijać a także ruch ciężarówek przez centrum jest uciążliwy dla mieszkańców Tarnowa.Moze pan znaleźć sobie miejsce pomiędzy kilkoma krzykaczami z ulicy Marusarz.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.