15 czerwca 2024
Aktualności

TARNÓW: Mniejsze zainteresowanie egzaminem na prawo jazdy

Prawie 11 tysięcy egzaminów praktycznych i ponad 6,5 tysiąca teoretycznych – tak brzmi podsumowanie pierwszego półrocza 2022 roku w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie.

– Te wartości są nieco mniejsze niż ubiegłoroczne, a w przypadku egzaminów na najpopularniejszą, kategorię B, która uprawnia do kierowania samochodami osobowymi, odnotowaliśmy spory spadek – mówi Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie.

Na kategorię B w pierwszych sześciu miesiącach tego roku przeprowadzono 5 183 egzaminy teoretyczne oraz 8 407 praktycznych (w analogicznym okresie roku ubiegłego – ponad 9 tysięcy). Za pierwszym razem test pozytywnie zaliczyło 2 305 osób, a umiejętności prawidłowego pokonania placu i właściwego wykonania zadań w ruchu drogowym udowodniło 2 352 kandydatów na kierowców.

Znów spory wzrost odnotowano w przypadku osób starających się o uzyskanie uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi, także z przyczepą i naczepą (by utrzymać krótkie terminy, dwa dni w tygodniu egzaminy na tę ostatnią kategorię prowadzone są od g. 7.00 do 18.00). W pierwszych sześciu miesiącach tego roku egzaminatorzy tarnowskiego MORD przeprowadzili 845 egzaminów praktycznych na kategorię C+E oraz 754 egzaminy praktyczne na kategorię C. Zdawalność oscylowała około połowy.

Natomiast – jak wynika z przygotowanych statystyk – z praktycznymi zadaniami egzaminacyjnymi najlepiej radzili sobie kandydaci mający już doświadczenie za kółkiem a ubiegający się uprawnienia do kierowania autobusami. Za pierwszym razem teorię zdało ponad 86 procent kandydatów a praktykę – prawie 78 procent chętnych.

Podobnie jak w ubiegłych latach bardzo dobre wyniki podczas obu części egzaminu na prawo jazdy uzyskiwały osoby ubiegające się o kategorie motocyklowe – w teorii najlepsze wyniki otrzymali kandydaci ubiegający się o prawo jazdy kategorii A (79,06 proc.), a w praktyce – najmłodsi, starający się o dokument poświadczający uzyskanie prawa kierowania motorowerami (AM) – 77,08 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.