19 kwietnia 2024
AktualnościKultura

Tarnów może być nowoczesny!

Takie hasło przyświecało studentom Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, którzy przedstawili propozycje rozwiązań architektonicznych dla wybranych obszarów Tarnowa, które można zobaczyć w trakcie trwającej od 14 grudnia do 20 stycznia wystawy „Tarnów przyszłości”.

Wystawa prezentowana będzie w budynku Bema20, nowej przestrzeni wystawienniczej na mapie Tarnowa.

Prezentowane na wystawie śmiałe projekty studentów to efekt trzech edycji konkursu przeprowadzonego przez Zakład Architektury Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej we współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa. Pokazują one jak można zmienić przestrzeń publiczną naszego miasta by była nie tylko efektywna, ale i efektowna. Realizacja choćby części przedstawionych projektów zmieniłaby znacznie postrzeganie Tarnowa, tak przez mieszkańców, jaki turystów.

Ze strony Wydziału Architektury PK projekt prowadził prof. dr hab. inż. arch. Piotr Gajewski, Kierownik Zakładu Architektury Użyteczności Publicznej, który był jednocześnie członkiem jury we wszystkich odsłonach konkursu. Oprócz niego prace oceniali między innymi: tarnowski malarz Wilhelm Sasnal, wywodzący się z Tarnowa architekt, pracownik naukowy WA PK, Wiesław Michałek i Bartłomiej Bałut, tarnowski artysta, dyrektor Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Urząd Miasta Tarnowa reprezentowała Małgorzata Abramowicz, architekt, obecnie dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMT.

Do konkursów złożono blisko 250 projektów, która pokazywały między innymi architektoniczną wizję Mediateki przy ul. Bernardyńskiej, Wozowni (muzeum powozów konnych) w sąsiedztwie Pałacu Sanguszków, pawilonu wystawienniczego przy ul. Romanowicza, Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ul. Bernardyńskiej, Biblioteki PWSZ przy al. Matki Boskiej Fatimskiej, Centrum Dialogu Kultur przy ul. Żydowskiej, budynku usługowo-biurowego przy ul. Brodzińskiego, Muzeum Jana Szczepanika przy ul. Mickiewicza i Muzeum Szkła przy ul. Ujejskiego

Prezentowane na wystawie prace wybrano spośród nagrodzonych projektów, niektóre są ich późniejszym rozwinięciem, niepokazywanym dotąd w Tarnowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 grudnia o godzinie 19 w galerii Bema20. która swoją nazwę wzięła od adresu budynku, w którym się mieści. To już druga wystawa zrealizowana w tym miejscu, pierwszą byli „Zwycięzcy” – prezentacja prac nagrodzonych prac w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”.

Wystawa powstała dzięki życzliwości i pomocy władz i pracowników Zakładu Architektury Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz biorących udział w konkursach studentów, którzy zaprezentują swoje architektoniczne wizje podczas czwartkowego wernisażu. Będzie można wówczas również dowiedzieć się więcej o pozostałych pracach i samym konkursie, a opowiedzą o tym prof. Piotr Gajewski i Ewelina Galas, którzy prowadzili ten niezwykły projekt.

Wystawa będzie czynna od dnia 15 grudnia 2017 do 20 stycznia. 2018, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 17. Wejście na wystawę przez biuro Ergo Hestii, wstęp wolny – na hasło BEMA20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.