31 maja 2024
Aktualności

TARNÓW: MPK rozpoczyna testy autobusu elektrycznego

Elektryczny autobus marki MAN, model Lion’s City E, będzie można spotkać na tarnowskich ulicach pomiędzy 4 a 17 lutego, w tym czasie trwać będą jego testy, których zadaniem jest określenie przydatności wozu do stałego kursowania w ramach miejskiego transportu publicznego.

Autobus trafi do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego 3 lutego, zamontowany zostanie w nim system biletowy i inne niezbędne akcesoria, a w sobotę 4 lutego wyjedzie na ulice i rozpoczną się dwutygodniowe testy.

Elektryczny MAN, który będzie jeździł po Tarnowie, jest nowoczesnym autobusem ze wszelkimi udogodnieniami, może pomieścić maksymalnie 79 pasażerów, wyposażony jest w baterię o pojemności 480 KWh, co pozwala na gwarantowany zasięg 280 km (dodatkowo zasięg jest rozszerzony o odzyskiwanie energii przy każdym hamowaniu). Autobus zostanie przekazany do testów wraz z mobilną ładowarką 30 KWh, którą dostarczy MAN.

Elektryczny autobus będzie testowany na liniach: 0,1,2,3,9,14,30,33. Jak zapowiada MPK, na przełomie marca i kwietnia do spółki trafi kolejny autobus elektryczny, który również poddany zostanie testom.

MPK jest zainteresowane zakupem elektrycznego taboru, ale zależy to od pojawienia się odpowiednich źródeł finansowania, przede wszystkim unijnych. Koszt elektrycznego autobusu wynosi obecnie od 2,5 do 2,8 mln zł, w zależności od wyposażenia, mocy ładowarki, gwarancji itp.

To nie pierwszy elektryczny autobus testowany w Tarnowie, bowiem pięć lat temu sprawdzany był w MPK model Solaris Urbino 12 Elektric. Od tego czasu jednak na rynku pojazdów elektrycznych zaszły duże zmiany.

Fot. MAN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.