19 czerwca 2024
Aktualności

Tarnów na mapie kraju

W głównej Auli Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbyło się kolejne z cyklu spotkań miejskich „Porozmawiajmy o Tarnowie”. Tym razem jego gościem był prof. Przemysław Śleszyński z Polskiej Akademii Nauk, jeden z najwybitniejszych polskich specjalistów zajmujących się geografią społeczno-ekonomiczną i gospodarką przestrzenną, autor licznych raportów i analiz oraz doradca wszystkich rządów na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Podczas spotkania profesor zaprezentował wykład pt. „Tarnów na mapie kraju – wyzwania rozwoju i przesłanki optymalizacji administracyjno-osadniczej”. W trakcie wykładu zaprezentował statystyki dotyczące demografii Tarnowa i regionu tarnowskiego. Podkreślił, że szansą dla naszego miasta jest fakt, że w okolicznych powiatach przyrost naturalny ciągle jest wyższy niż średnia dla kraju, tym co natomiast jest zagrożeniem to „wysysanie” młodych ludzi przez Kraków i inne duże ośrodki co jest zjawiskiem powszechnym w takich miastach jak Tarnów. W drugiej części profesor zaprezentował potencjalne możliwości naprawy sytuacji takie jak wprowadzenie zintegrowanej polityki wsparcia dla dużych miast niewojewódzkich (czyli takich jak Tarnów) bądź bardziej radykalne, ale zdaniem profesora potrzebne rozwiązanie polegające na zmianie obecnego podziału administracyjnego w oparciu o merytoryczne a nie polityczne argumenty.

Organizatorami spotkania były Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz PTG Sokół-Świat Pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.