20 czerwca 2024
Aktualności

TARNÓW: Ograniczenie wjazdu do centrum samochodów spalinowych nierealne w najbliższym czasie

W niektórych tarnowskich mediach internetowych ukazały się informacje o tym, że władze samorządowe Małopolski chcą szybko wprowadzić zakaz wjazdu do centrum Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza dla samochodów spalinowych w ramach kolejnego etapu walki ze smogiem i aktualizacji programu ochrony powietrza dla województwa. Jak informuje tarnowski magistrat, jest to tylko koncepcja, która spowodowała plotkę, że pomysł będzie realizowany w najbliższym czasie.

Informacje te wprowadziły sporo zamieszania, bowiem choć aktualizacja „Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego” dotyczy przede wszystkim źródeł tzw. niskiej emisji, czyli pieców nazywanych popularnie „kopciuchami”, to jednak informujący położyli nacisk na tworzenie stref czystego transportu w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, w których, według pomysłodawców, mógłby odbywać się tylko ruch samochodów elektrycznych oraz tych, które mają silniki spełniają rygorystyczne normy emisji spalin: silniki Diesla – norma EURO 6, silniki benzynowe – norma EURO 4. To jedyny pomysł „samochodowy”, w kontekście którego pojawia się nazwa Tarnów.
Pojawiła się też mocno utopijna koncepcja zakazu ruchu samochodów niezarejestrowanych w mieście z silnikami spalinowymi. Dopuszczone do ruchu byłyby samochody spoza miasta wyłącznie z silnikami wodorowymi lub elektrycznymi.

Jak sprawy się mają? Po pierwsze: aktualizacja „Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego” jest obecnie w fazie wstępnej, nic nie zostało postanowione, zbierane są pomysły, koncepcje, odbywają się konsultacje. To w dużej mierze swoisty „koncert życzeń”. Po drugie: aby większość luźno rzucanych propozycji można było wcielić w życie potrzebne byłyby zmiany legislacyjne na poziomie krajowym, czyli musiałby się nimi zająć Sejm.

Przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa brali udział 14 stycznia w konsultacjach założeń aktualizacji „Programu…”, do końca miesiąca przedstawią swoje uwagi i wnioski.

Jeden komentarz do “TARNÓW: Ograniczenie wjazdu do centrum samochodów spalinowych nierealne w najbliższym czasie

  • Co za bzdury. W miastach regularnie trutych wielkim przemysłem jak Kraków i Tarnów, opalanych starymi butami, futrynami z resztkami olejnicy i innym śmieciem, nagle przeszkadzają samochody poniżej euro 6? Co to są samochody wodorowe? Nie ma czegoś takiego. Albo elektryczne z ogniwami paliwowymi w których od atomów wodoru odrywane są elektrony powodujące napięcie, albo spalinowe spalające wodór w cylindrach jak każdy inny gaz mający cechy paliwa (CNG, LPG, LNG, opary benzyny, bioetanolu, oleju napędowego, itd.).
    Problemem polskich miast za chwilę będą samochody elektryczne stojące wskutek lobbingu czołowego lobbysty elektromobilności Mateusza Morawieckiego – niejako ponad prawem. Wyłączenia spod ograniczeń pojazdów elektrycznych mające faworyzować tę nieuzasadnioną ekonomicznie i ekologicznie technologię bazującą na fałszywym micie ich ekologiczności, skutecznie zaczną rozbijać polityki transportowe poszczególnych miast – zwłaszcz politykę zrównoważonego transportu – w zakresie konkurencyjności transportu zbiorowego. Na dzień dzisiejszy miasta zarządzane uczciwie i w interesie publicznym (wyrażam wątpliwość czy w Polsce są takie) nie mogąc zrobić nic w zakresie udostępniania buspasów i nieodpłatnych miejsc parkingowych w strefach płatnego parkowania, powinny pójść w inną stronę. Klasycznym „wozem Drzymały” omijającym prawo zepsute przez lobby elektromobilności byłoby obstawienie wlotów do centrów miast znakami zakazu ruchu z wyłączeniem pojazdów innych niż samochody elektryczne, lub bardziej bezczelnie (w odpowiedzi na to, jak zrobił to Morawiecki) – z tabliczką „dotyczy pojazdów samochodowch- elektrycznych”.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.