25 lutego 2024
AktualnościFotoreportaże

Tarnów pamiętał! Uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTOREPORTAŻ]

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających ofiary wydarzeń wiosny 1940 roku, które odbyły się dziś w Alei Dębów Katyńskich. W 78. rocznicę tego tragicznego wydarzenia hołd pomordowanym oddały poczty sztandarowe, młodzież tarnowskich szkół, przedstawiciele organizacji patriotycznych i społecznych.

– Od 2007 roku 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Musimy jednak pamiętać, że Zbrodnia Katyńska nie trwała jeden dzień. To było sześć tygodni działalności NKWD polegającej na niszczeniu elity polskiego społeczeństwa. Likwidacja poszczególnych obozów pociągnęła za sobą likwidację ponad 20 tysięcy ludzi, stanowiących siłę państwowotwórczą naszego narodu – mówił Henryk Słomka-Narożański, przedstawiciel Rodzin Katyńskich.

Aleja Dębów Katyńskich powstała w 2009 roku. Każdy z 34 dębów rosnących w alei poświęcony jest jednej osobie – ofierze zbrodni NKWD i przy każdym z nich znajduje się tabliczka informacyjna. Drzewami opiekują się uczniowie i nauczyciele tarnowskich szkół. Młodzież z danej szkoły jest zobowiązana do poznania życiorysu oficera, którego upamiętnia będący w jej pieczy dąb.

– Droga młodzieży, „Naród, który chce wolnym być, Musi o wolność się bić, Robić powstania, zdrajców przeganiać, Inaczej ,nie zdziała nic” – pisał poeta Leszek Czajkowski. Możemy zadać sobie pytanie dlaczego pomordowano tylu Polaków? Otóż wymordowanie warstwy państwowotwórczej miało na celu przekreślenie istnienia narodu. Dziś nie ma konieczności byśmy stawali orężnie, ale sama wolność nigdy nie jest nam dana raz na zawsze. Musicie o tym pamiętać, gdyż za kilka lat to wy przejmiecie odpowiedzialność za miasto, za region, za nasz kraj – mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Ryszard Pagacz.

Tradycyjnie podczas uroczystości uhonorowano laureatów miejskiego konkursu, organizowanego przez Urząd Miasta Tarnowa i XXI Liceum Ogólnokształcące Sportowe: „Ofiary Katynia z ziemi tarnowskiej”. W kategorii praca multimedialna laureatką pierwszego miejsca została Wiktoria Kwiek, wyróżnienie otrzymała Weronika Kawula, natomiast w kategorii prac pisemnych wyróżnienia otrzymały Justyna Bajorek i Karolina Florek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.