20 kwietnia 2024
Aktualności

Tarnów planuje wyprzedaż działek

Miasto przygotowało obecnie do sprzedaży kilkanaście działek – od niewielkich pod budowę domu jednorodzinnego, do dużych, kilkuhektarowych, które mają być łakomym kąskiem dla developerów. Sprzedaż ma ruszyć w czerwcu. Ma to być odpowiedź władz Tarnowa na wyludnianie się miasta. 

Jak tłumaczy magistrat działania te są odpowiedzią na spodziewany boom mieszkaniowy w naszym kraju, związany przede wszystkim z deklaracjami rządu o wprowadzeniu w życie planów udostępnienia dwuprocentowych kredytów dla osób kupujących lub budujących swoje pierwsze mieszkanie, ale również planami innych ugrupowań politycznych, które deklarują kredyty bez oprocentowania. Wszystkie firmy zajmujące się budową mieszkań już rozglądają się za odpowiednimi terenami, spodziewając się wzrostu mieszkaniowego popytu w najbliższym czasie.

Przeznaczone do sprzedaży miejskie tereny pod zabudowę mieszkaniową to m.in. siedem działek przy ul. Lotniczej (od 6 do 18,7 tys. metrów kw.), przy ul. Pułaskiego (827 m kw.), Klikowskiej (811 m kw.), Burtniczej (549 m kw.) oraz największy teren przy ul. Piłsudskiego, nieużytek po dawnej strzelnicy wojskowej, liczący 62 tys. 615 m kw.

Przeznaczenie tego ostatniego terenu stało się ostatnio tematem publicznej dyskusji, bowiem pojawiły się głosy, iż powinien on zostać zachowany w istniejącym stanie jako teren zielony. Autorzy przeciwnych opinii twierdzą, że miasto ma zbyt mało odpowiednich terenów pod budownictwo mieszkaniowe, aby sobie na to pozwolić.

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami w Tarnowie jest duże, bowiem z badań przeprowadzonych na potrzeby strategii rozwoju mieszkalnictwa wynika, że 25% uczestników i uczestniczek badania planuje zmianę swojej sytuacji mieszkaniowej w najbliższych latach, największą popularnością cieszą się mieszkania o wielkości 60-69 m kw. oraz w przedziale między 70 a 89 m2. Wśród 102 osób, które wyraziło zamiar zmiany sytuacji mieszkaniowej największa część planowała przeprowadzkę w okolice Tarnowa (5% wszystkich badanych), a 12% zamierzało rozpocząć budowę domu w Tarnowie.

Na naszym zdjęciu wizualizacja fragmenty ewentualnej zabudowy działki przy ul. Piłsudskiego – dawnej strzelnicy wojskowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.