Tarnów podpisał umowę na serwis latarni. Miasto zapowiada szybkie usuwanie awarii
Po miesiącach niepewności Tarnów ma wreszcie podpisaną umowę na utrzymanie i serwisowanie ulicznego oświetlenia. To ważna informacja dla mieszkańców osiedli, na których od początku roku pojawiały się problemy z niedziałającymi latarniami. Sprawa była odczuwalna szczególnie po zmroku. Mieszkańcy alarmowali, że w miejscach pozbawionych oświetlenia robi się niekomfortowo i niebezpiecznie. Największe trudności występowały na osiedlu Kolejowym, ale awarie zgłaszano również między innymi na osiedlu Westerplatte, osiedlu Koszyckim oraz przy ulicy Czarna Droga.
Miasto i Tauron doszły do porozumienia
Tarnowski magistrat przez kilka miesięcy nie podpisywał nowej umowy ze spółką Tauron Nowe Technologie. Urzędnicy tłumaczyli, że wcześniejsze warunki finansowe były dla miasta zbyt wysokie.
Ostatecznie strony porozumiały się w sprawie kwoty. Umowa opiewa na ponad 2,5 mln zł i będzie obowiązywać do końca bieżącego roku.
Zastępca prezydenta Tarnowa Maciej Włodek przekazał w rozmowie z Kurierem Tarnowskim, że po zawarciu umowy określono także priorytety związane z usuwaniem awarii, które już wystąpiły. Miastu zależy, aby zaległe problemy z oświetleniem zostały usunięte maksymalnie w ciągu 10-14 dni.
W czerwcu rozmowy o dłuższej współpracy
Podpisana umowa rozwiązuje bieżący problem, ale nie zamyka tematu na przyszłość. W czerwcu miasto i Tauron Nowe Technologie mają rozpocząć rozmowy dotyczące długoterminowego porozumienia.
Jednym z najważniejszych założeń ma być poprawa efektywności energetycznej. Chodzi między innymi o wymianę lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie LED w kolejnych latach. Według władz miasta taka umowa mogłaby być jedną z pionierskich propozycji przygotowanych przez Tauron dla Tarnowa.
9 tysięcy latarni w rękach Tauronu
Obecnie Tauron posiada w Tarnowie około 9 tysięcy ulicznych latarni. Miasto deklarowało wcześniej chęć ich wykupu od spółki energetycznej, ale Tauron nie był zainteresowany takim rozwiązaniem. Dlatego kluczowe dla Tarnowa pozostaje porozumienie dotyczące bieżącego utrzymania, szybkiego reagowania na awarie i przyszłej modernizacji systemu oświetlenia.
Dla mieszkańców najważniejsze jest teraz to, aby niedziałające latarnie zostały naprawione jak najszybciej. Po kilku miesiącach sporów i negocjacji miasto zapowiada, że awarie mają być usuwane priorytetowo.
Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł do końca. W Kurierze Tarnowskim każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z Tarnowa i regionu.
Bądź na bieżąco! Obserwuj Kurier Tarnowski w Wiadomościach Google, odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.
Masz temat? Napisz do nas: kontakt@kt24.pl
