28 maja 2024
Aktualności

Tarnów: Profesjonalnie szkolą przyszłych Piątków, Lewandowskich i Błaszczykowskich

Od września 2018 roku w Tarnowie działa pierwsza w historii miasta Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Utworzona szkoła stwarza optymalne warunki treningowe młodym sportowcom, chcącym połączyć wysoki poziom edukacji z profesjonalnym treningiem sportowym. Organem prowadzącym jest Akademia Unia Tarnów, placówka działa na uprawnieniach szkoły publicznej.

W programie ramowym jest aż 16 godzin zajęć sportowych tygodniowo, w tym zajęcia z trenerem motorycznym, zajęcia sztuk walki czy zajęcia z pływania. Poza obowiązkowymi zajęciami sportowymi, każdego dnia trenerzy pełnią pozalekcyjny dyżur, na którym w niewielkiej grupie można doskonalić technikę indywidualną. Dopełnieniem całotygodniowej pracy treningowej jest weekendowy mecz ligowy lub sparingowy, a w okresie przerwy szkolnej chłopcy uczestniczą w obozach letnich i zimowych. Zajęcia sportowe odbywają się na bocznych boiskach ZKS Unia Tarnów, Stadionie Miejskim w Tarnowie oraz na sztucznym boisku przy ulicy Wojska Polskiego. Korzystają także z hal sportowych oraz krytej pływalni przy ulicy Traugutta 5. Na wszystkie zajęcia uczniowie są dowożeni klubowym busem, pozostającym do dyspozycji szkoły.

Zajęcia edukacyjne odbywają się w nowo wyremontowanym budynku przy ulicy Pszennej w Tarnowie, gdzie każda klasa ma swoje własne pomieszczenie. Kadrę pedagogiczną szkoły tworzą doświadczeni nauczyciele partnerskiej Szkoły Podstawowej nr 17 i 4 Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie szkoły biorą udział w konkursach przedmiotowych, a szkoła kładzie bardzo duży nacisk na edukacyjny aspekt kształcenia swoich podopiecznych.

– Będziemy odpowiadać za stronę edukacyjną chłopców i dlatego oprócz tego, że będą to na pewno świetni piłkarze na miarę najlepszych piłkarzy tego świata, to przede wszystkim chcielibyśmy, aby to byli dobrzy ludzie i dobrzy uczniowie. Uczniowie, którzy będą również osiągać sukcesy w nauce, ponieważ to w każdym momencie będzie można wykorzystać. Jeśli nie powiedzie się kariera piłkarska, jeśli będzie tak, że ta pasja być może troszeczkę się kiedyś zmniejszy, to szkoła i nauka będzie tą bazą, która pozostanie i będzie można z niej korzystać w zupełnie inny sposób – mówi Anetta Święch, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1

W dopingowaniu uczniów do ciężkiej pracy nie tylko na treningach, ale przede wszystkim w szkolnej ławie, pomaga również Klub Sportowy ZKS Unia Tarnów. Istnieje bowiem klubowy regulamin, który uzależnia uczestnictwo ucznia w meczach ligowych od ocen jakie w poprzedzającym tygodniu otrzymał. Jeżeli przytrafi mu się słabsza ocena, ma kilka dni na jej poprawę, w przeciwnym wypadku na ligowy pojedynek może się wybrać jedynie w roli kibica. Z drugiej strony nagradzani są uczniowie, którzy mają wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz ich poziom sportowy sprawia, że są brani pod uwagę przy ustalaniu podstawowego składu meczowego. Dla nich przygotowany został konkurs “Doceniamy Prymusa” w którym nagrodami są darmowe obozy sportowe, nowy rower czy laptop. Klub nie zapomina także o uczniach, którzy mają chwilowe słabsze momenty, zapewniając dodatkowe korepetycje w przypadku niezadowalających wyników w nauce.

– Założenia szkoły są takie, żeby od 8:00 do 16-17 zakończyć wszystkie dziennie obowiązki ucznia-sportowca; zarówno normalne lekcje, jak i treningi. Rodzice przywożą i odbierają dziecko ze szkoły, resztę załatwiamy my. Ze względów organizacyjno-technicznych to najlepszy możliwy model szkolenia. Kiedy uczniowie-zawodnicy są w normalnych szkołach, publicznych lub prywatnych, to po lekcjach jadą do domu, jedzą obiad i ok. 17-18 jadą do klubu na zajęcia popołudniowe, które kończą się ok. dwudziestej. Trudno w tej sytuacji łączyć naukę ze sportem. Rozkład zajęć w naszej szkole jest tak zaplanowany, żeby zarówno zajęcia edukacyjne, jak i sportowe kończyły się najpóźniej o godz. 17. Całe popołudnie pozostaje do dyspozycji ucznia i rodziny. Odpada także wożenie dzieci na boisko czy inne zajęcia sportowe, bo w naszej szkole “załatwiamy” nie tylko piłkę nożną, ale i basen, gimnastykę czy karate. Wszystko to możliwe jest dzięki ogromnemu wsparciu ze strony prezydenta Tarnowa, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz firm Grupa Azoty i Sokołów – dodaje Tomasz Matyjewicz, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Aktualnie trwa nabór na rok szkolny 2019/2020 do 4, 5, 6 i 7 klasy podstawowej, trwają także prace nad przygotowaniem rekrutacji dla klasy 1 licealnej. Pierwsze dni egzaminów odbędą się na Stadionie Miejskim już w kwietniu, kolejne w maju i czerwcu. Deklaracje zgłoszenia do szkoły dostępne są na stronie szkoły smstarnow.pl, oraz stronie klubowej zksunia.tarnow.pl , a także w sekretariacie ZSO nr 1 przy ulicy Norwida 22.

 

 

 

 

Jeden komentarz do “Tarnów: Profesjonalnie szkolą przyszłych Piątków, Lewandowskich i Błaszczykowskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.