28 maja 2024
Aktualności

TARNÓW: Remont kirkutu wzorem dla całej Europy

– Remont tarnowskiego kirkutu powinien być wzorem dla całej Europy – powiedział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, podczas konferencji podsumowującej ostatni rok działalności Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Konferencja odbyła się w koszernej kawiarni The Nosh w Tarnowie. Uczestniczyli w niej Adam Bartosz, prezes KOnZKŻ w Tarnowie, rabin Schudrich oraz Elizabeth Szancer. Jak podkreślał Michael Schudrich, przywrócenie świetności kirkutu jest wydarzeniem niezwykle ważnym dla całej społeczności żydowskiej. Potwierdził, że remont został przeprowadzony zgodnie z zasadami religii mojżeszowej i z pełnym szacunkiem dla zmarłych.

– To przykład na całą Polskę i Europę, jak powinna wyglądać restauracja cmentarza z pełnym szacunkiem dla zmarłych i żydowskiej tradycji – powiedział.

Zakończony w grudniu remont cmentarza trwał dwa lata. W trakcie prac wyremontowanych zostało 120 macew (nagrobków), wykonano alejki, ogrodzenie, dom pogrzebowy. Oznaczono alejki i kwatery, zainstalowano latarnie. W budynku pogrzebowym przygotowano interaktywną wystawę dla niepełnosprawnych i niewidomych.

Odnowa tarnowskiego kirkut kosztowała ponad 3 miliony złotych, w tym 2,2 mln to dotacja pozyskana przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego. Swój wkład miało także Województwo Małopolskie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriacki Czarny Krzyż oraz Gmina Miasta Tarnowa. Pozostałe pieniądze w kwocie ponad 550 000  zł zebrane zostały przez Komitet od darczyńców z całego świata.

Przypomnijmy, że tarnowski Kirkut to ponad 3 hektary powierzchni, 11 tysięcy pochówków (najstarsze pochodzą z XVI w.) i ponad 5 tysięcy ocalałych nagrobków-macew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.