25 kwietnia 2024
Aktualności

TARNÓW: Skąd bierze się ciepło w kaloryferach?

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie zaopatruje w ciepło ponad 80 000 mieszkańców Tarnowa, Niedomic i Żabna oraz kilkadziesiąt dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych działających na terenie miasta Tarnowa.

 

Średnie roczne zużycie węgla przez spółkę w okresie ostatnich trzech lat kształtowało się na poziomie 35 900 ton. Tarnowski MPEC zawarł umowę wieloletnią sprzedaży węgla ze spółką skarbu państwa – Polską Grupą Górniczą S.A. z siedzibą w Katowicach, która dostarcza węgiel do większości przedsiębiorstw ciepłowniczych i energetycznych w Polsce. Co istotne węgiel wydobywany jest w polskich kopalniach, a nie jest sprowadzany z zagranicy np. Rosji. Umowa ta gwarantuje stabilność cen paliwa. Spółka jednak nie zdradza ceny, za jaką nabywa węgiel, tłumacząc się poufnym charakterem umowy.

Na przestrzeni ostatnich 3 lat wzrost kosztów zakupu paliwa węglowego był porównywalny do wskaźnika inflacji.

Tarnowski MPEC wykorzystuje węgiel kamienny sortymentu miał M II, typ 32, Qir od 22000 do 23999 kJ/kg, Str < 0,8%. Ale to nie jedyne źródło. Procentowo w roku 2020 w eksploatowanej przez Spółkę Elektrociepłowni Piaskówka wyprodukowano ciepło w następujących źródłach:

  • w kotłach węglowych – 69%,
  • w turbozespole gazowym – 15%
  • w kotłach szczytowych gazowo-olejowych – 16%.

Dodatkowo w turbozespole gazowym produkowano energię elektryczną. MPEC Tarnów kupuje także ciepło w Grupie Azoty.

Największa tarnowska spółka miejska podejmuje także działania związane z ekologią. MPEC Tarnów kończy zaplanowany na najbliższe lata pierwszy etap modernizacji Elektrociepłowni „Piaskówka”. W jej wyniku, w bieżącym roku,  jeden z trzech kotłów węglowych został zmodernizowany na kocioł opalany gazem ziemnym. Dodatkowo na kolejnym z kotłów węglowych powstała nowoczesna instalacja odpylania spalin.
W 2022 r. wyłączony zostanie z produkcji trzeci kocioł węglowy. Od 2023 r. w EC „Piaskówka” pracował będzie już tylko jeden kocioł węglowy wyposażony w nowy, spełniający surowe normy ochrony środowiska, system oczyszczania  spalin.

W planach inwestycyjnych MPEC Tarnów jest także budowa odnawialnych źródeł energii tzw. OZE, które umożliwią docelowo uzyskanie parametrów efektywnego systemu ciepłowniczego. W chwili obecnej prowadzone są analizy efektywności dostępnych systemów OZE dla miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie oraz pozyskania preferencyjnych źródeł ich finansowania ze środków unijnych i krajowych. Spółka kontynuuje starania uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.”Budowa instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie” uchylonej przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie 1.06.2021 roku.

W celu zwiększenia produkcji energii w wysokosprawnej kogeneracji Spółka przygotowuje do realizacji inwestycję „Budowa silników gazowych do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła o mocy elektrycznej  do 10 MW i mocy cieplnej do 9 MW”. Ponadto Spółka w 2022 roku zamierza zwiększyć zakup ciepła pochodzącego z kogeneracji i ciepła odpadowego do 30 MW  z EC GRUPY AZOTY.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.