18 czerwca 2024
Kryminalne

TARNÓW: Spore problemy amatora chronionych ptaków

Na posesji jednego z mieszkańców Tarnowa policjanci i strażnicy leśni znaleźli klatki z nielegalnie przetrzymywanymi ptakami. 55-latek usłyszał zarzuty z ustawy o ochronie przyrody.

Tarnowscy policjanci uzyskali informację o mieszkańcu Klikowej, który posiadał w domu chronione gatunki ptaków. Funkcjonariusze razem z pracownikami Straży Leśnej, udali się na przeszukanie  jego posesji w poniedziałek.  W pokoju na poddaszu zabezpieczono osiem klatek, w których znajdywało się pięć szczygłów oraz trzy czyże – wszystkie objęte ochroną gatunkową. W pomieszczeniu gospodarczym policjanci odnaleźli także tzw. „żywołapkę”, siatkę służącą do nielegalnego odłowu dzikich ptaków, a także kilka pustych klatek, czekających prawdopodobnie na nowych, skrzydlatych lokatorów. Strażnicy leśni nie mieli wątpliwości, że mają do czynienia z gatunkami zwierząt objętymi ścisłą ochroną prawa.

Jak ustalono 55-letni tarnowianin od blisko pół roku nielegalnie trzymał w domu ptaki, które wcześniej zwabiał w sidła. Policjantów próbował przekonać, iż nie wiedział, że ich posiadanie jest nielegalne. Ci nie dali mu wiary i zdecydowali o przedstawieniu zarzutu. Tarnowianin odpowie za schwytanie i przetrzymywanie ptaków ochronionych, za co przewidziano karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.