19 czerwca 2024
AktualnościFotoreportaże

Tarnów stawia na gaz [FOTOREPORTAŻ]

PGNiG Obrót Detaliczny podpisało umowę na dostawy ekologicznego paliwa gazowego CNG dla Tarnowa. Już niebawem na tarnowskie ulice wyjedzie 21 nowych autobusów Scania oraz 2 śmieciarki, zasilane gazem dostarczanym przez PGNiG.

– Byliśmy pierwszym podmiotem w Polsce, który przy okazji prac nad ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych zaczął mówić o gazomobilności. Problem smogu w dużych aglomeracjach jesteśmy w stanie rozwiązać tu i teraz. Tarnów to doskonały przykład jak myślenie proekologiczne udaje się pogodzić z ekonomią użytkowania. Szczególnie, że niedawno rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który niebawem wprowadzi zerową stawkę akcyzy na gaz CNG i LNG do celów napędowych. To doskonała wiadomość dla włodarzy miast, prezesów miejskich spółek komunikacyjnych i mieszkańców. Więcej autobusów na CNG oznacza czystsze powietrze i zdrowsze społeczeństwo – powiedział Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

– Dzięki elastycznej polityce handlowej inwestycje w pojazdy zasilane CNG są teraz uzasadnione ekonomicznie – powiedział Marcin Szczudło, wiceprezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. – Przewidujemy, że do 2020 r. łączny wolumen dostaw gazu do wszystkich firm inwestujących w Tarnowie we floty pojazdów zasilanych CNG wyniesie blisko 1 mln m³ rocznie – dodał.

Sygnatariuszami wielostronnego porozumienia na dostawy paliwa CNG są: PGNiG Obrót Detaliczny, Miasto Tarnów, MPK Tarnów, MPGK Tarnów oraz PUK Tarnów.

Tarnów zdecydował się na zakup między innymi 21 nowych autobusów Scania CityWide 12LF zasilanych gazem. Już w tym momencie 22%, a do końca roku 2018 prawie 1/3 (28%) autobusów w mieście będzie zasilana sprężonym gazem ziemnym CNG.

– Realizacja tej umowy pozwoli na rozwój floty ekologicznych autobusów gazowych do stanu co najmniej 32 pojazdów. Tym samym Tarnów z wyprzedzeniem spełni ustawowe wymogi, które nakazują samorządom posiadanie określonego udziału pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi we flotach komunikacyjnych powiedział Jerzy Wiatr, prezes zarządu MPK Tarnów. – Nasze autobusy zasilane CNG już w tym roku zastąpią w Tarnowie dużo mniej przyjazne dla środowiska i uciążliwe dla mieszkańców autobusy starej generacji zasilane olejem napędowym – dodał.– Nasze plany na przyszłość to struktura taboru składająca się w 1/3 z autobusów gazowych, 1/3 autobusów elektrycznych i 1/3 autobusów zasilanych biodieslem. W rezultacie staniemy się jednym z liderów ekologicznego transportu miejskiego w Polsce – podkreślił.

Dostawcą floty autobusów zasilanych gazem dla MPK Tarnów jest firma Scania Polska S.A. generalny dystrybutor i przedstawiciel Scania CV AB, światowego lidera w obszarze kompleksowych rozwiązań transportowych. To największa dostawa autobusów zasilanych paliwami alternatywnymi w historii Scania w Polsce. Wszystkie pojazdy zostaną wyprodukowane w fabryce Scania w Słupsku.

– Autobusy Scania CityWide 12LF CNG są przyjazne dla środowiska oraz pracują ciszej, niż te napędzane silnikami diesla, co z pewnością docenią pasażerowie oraz mieszkańcy Tarnowa. Nasze pojazdy gwarantują też charakterystykę pracy pozwalającą na ograniczenie zużycia paliwa, przez co są tańsze w eksploatacji. Obecnie pojazdy podmiejskie i miejskie Scania są dostępne w pełnej gamie alternatywnych układów napędowych – komentuje Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów, Scania Polska S.A.

Mateusz Dzierwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.