20 czerwca 2024
Aktualności

Tarnów: Tańsze bilety okresowe, ale jednorazowe będą droższe

Zgodnie z informacjami, które już jakiś czas temu publikowaliśmy na www.kt24.pl, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela planuje podniesienie cen biletów w komunikacji miejskiej. Nowy cennik włodarz miasta przedstawi radnym podczas majowej sesji, ale znamy już jego główne założenia. Normalny bilet do 3 przystanków miałby kosztować 1,80 zł w przypadku karty miejskiej standard, czyli o 40 groszy więcej niż do tej pory oraz 1,50 zł przy karcie mieszkańca premium, czyli o 30 groszy więcej. Od 4 do 8 oraz od 9 do 16 przystanków podwyżka wynosiłaby 10 groszy.  Ostateczną decyzję dotyczącą zmiany cen biletów w autobusach MPK podejmą jednak radni. 

 

– Będzie obniżka dla tych, którzy często korzystają z autobusów i wykupują okresowe bilety. Mam nadzieję, że to zachęci większą liczbę pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej. To w zależności od kategorii, ale to jest od 10 do 15, a nawet 20 procent mniej niż do tej pory za bilety okresowe. Jednak coś za coś. W związku z tym bilety jednorazowe muszą mieć inną cenę – powiedział Radiu Kraków Roman Ciepiela i dodał, że do tej pory 2 złote i 40 groszy było jedną z najniższych stawek w kraju. – Żeby chociaż w minimalnym stopniu pokryć koszty funkcjonowania drożejącej przecież komunikacji, mam nadzieję, że cena zostanie podniesiona do 3 złotych i 20 groszy. To znacząca podwyżka dla jednego biletu, ale też znacząca obniżka dla tych, którzy na stałe korzystają z naszej komunikacji – podkreśla.

Jak informują dziennikarze Radia Kraków, proponowanych zmian jest sporo. Jeśli radni wyrażą na nie zgodę bilet jednorazowy, ulgowy miałby kosztować 1,60 zł. Nie byłoby już biletów 15-minutowych. Propozycja prezydenta zakłada również, że bilet na jeden miesiąc dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Mieszkańca w wersji premium na jedną linię miałby kosztować tyle co do tej pory, czyli 70 złotych, ale już na wszystkie linie byłby o 5 złotych tańszy niż do tej pory.

Powody do zadowolenia mogą mieć posiadacze karty w wersji premium, którzy po zmianach zapłaciliby 10 złotych mniej niż do tej pory w przypadku biletu na jeden miesiąc na jedną (50 zł) i wszystkie linie (80 zł). Przy bilecie na 3 miesiące na jedną linię zapłaciliby 12 złotych mniej (128 zł), a na wszystkie linie 20 złotych mniej (190).

Tarnowska Karta Miejska w wersji standard uprawniałaby do zakupu biletu na wszystkie linie aż o 40 złotych mniej niż do tej pory. Czyli 220 złotych na wszystkie linie i 150 na jedną.

Prezydent ma też inne propozycje i przedstawi w swoim projekcie wprowadzenie w miejsce biletu 5-miesięcznego biletu 6-miesięcznego,, który kosztowałby odpowiednio 240 złotych na jedną linię i 360 na wszystkie w przypadku karty premium oraz 270 złotych i 380 złotych dla karty standard.

Jak dodaje Radio Kraków, w propozycji pojawił się też bilet roczny. Za 450 złotych (na jedną linię) i 670 złotych (na wszystkie linie) dla karty premium oraz 540 złotych i 760 złotych dla karty standard.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.