19 czerwca 2024
Aktualności

TARNÓW: W lipcu ruszy hospicjum stacjonarne

Po kilku latach starań w Mościckim Centrum Medycznym rozpocznie działalność pierwsze w Tarnowie miejskie hospicjum stacjonarne. Pierwsi pacjenci będą mogli trafić tam już w lipcu. Dotychczas Tarnów był jedynym z dużych miast w Małopolsce, które nie miało hospicjum.

Działania Mościckiego Centrum Medycznego przyniosły pozytywny efekt i Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje działalność pierwszego w mieście stacjonarnego hospicjum. 12 pacjentów będzie miało profesjonalną opiekę w zmodernizowanym Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym placówki. Pierwsi chorzy zostaną przyjęci już w lipcu.

Hospicjum mieścić się będzie na drugim piętrze budynku Mościckiego Centrum w pokojach jedno i dwuosobowych.

– Dość długo staraliśmy się o uruchomienie hospicjum i systematycznie ponawialiśmy nasze zabiegi motywując, że tarnowianie i mieszkańcy regionu, których bliscy są w stanach terminalnych i wymagają specjalistycznej opieki, powinni mieć hospicjum możliwie blisko. Cieszymy się, że udało nam się spełnić wszystkie wymagania NFZ i uzyskać kontrakt – mówi Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.

Podmioty zabiegające o kontrakt na hospicjum muszą mieć doświadczenie w realizacji opieki stacjonarnej i zatrudniać wykwalifikowaną kadrę medyczną: lekarzy i pielęgniarki z odpowiednią specjalizacją, opiekunów medycznych oraz psychologów i fizjoterapeutów. Doświadczenie personelu musi być potwierdzone w oparciu o konkretne kursy, specjalizacje, ale też lata pracy przy łóżkach chorych. Muszą być zapewnione niezbędne badania diagnostyczne i laboratoryjne, konieczny jest odpowiedni sprzęt medyczny i pomocniczy.

Opieka hospicyjna jest bezpłatna dla osób ubezpieczonych. Do skorzystania z niej niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza. Spośród pacjentów objętych opieką paliatywną blisko 90 procent stanowią chorzy na nowotwory. Z pomocy hospicjum korzystają także cierpiący na inne schorzenia terminalne, m.in. będące następstwem chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności oddechowe czy upośledzenia odporności.

Po uruchomieniu hospicjum w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w MCM nadal realizowane będą świadczenia, które obejmują leczenie, pielęgnację i rehabilitację chorych, zarówno te finansowane przez NFZ, jak i na zasadach komercyjnych. Mogą z nich skorzystać pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru medycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.