17 kwietnia 2024
Aktualności

Tarnów: W środę prezentacja pociągu Impuls!

W najbliższą środę, 7 grudnia w południe, na tarnowskim dworcu kolejowym wszyscy chętni będą mogli obejrzeć nowoczesne pociągi Impuls, które będą wozić tarnowian do Krakowa i Nowego Sącza. Będzie również można zapytać kolejarzy o związane z nowymi pociągami ciekawostki.

O godzinie 12.12 na trzeci peron tarnowskiego dworca równocześnie wjadą dwa pociągi – z Krakowa i z Nowego Sącza. Nowoczesne Impulsy, wyprodukowane w sądeckim Newagu, mają po 250 miejsc siedzących i 250 miejsc stojących. Są wygodne, ciche, niskopodłogowe, klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejarze zapowiadają, że na odcinku między Tarnowem a Podłężem składy rozpędzą się do prędkości 130 kilometrów na godzinę. Impulsy będą w środę stały na tarnowskim dworcu przez blisko godzinę, tak, aby wszyscy zainteresowani mogli je „zwiedzić” i sfotografować.

11 grudnia w życie wejdzie nowy rozkład jazdy pociągów z Tarnowa do Krakowa i Nowego Sącza, liczba połączeń między Tarnowem, Krakowem i Nowym Sączem wzrośnie z 30 do blisko 50 dziennie. Na tarnowskich torach pojawi się też nowy przewoźnik kolejowy – Koleje Małopolskie S.A., spółka, samorządu województwa małopolskiego. Połączeń z Tarnowa nie tylko ma być więcej, pociągi mają też kursować szybciej. Niektóre z nich nie będą się – jak teraz – zatrzymywać na wszystkich stacjach, dzięki czemu czas przejazdu do Krakowa ma wynosić około 55 minut, o 20 minut krócej niż teraz. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu pociągi pojadą co pół godziny, przez resztę dnia – co godzinę.

Spółka Koleje Małopolskie S.A., należąca do Województwa Małopolskiego, powstała w 2013 roku. Obsługuje dwie linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej – połączenia z Wieliczki przez Kraków na lotnisko w Balicach i z Krakowa do Miechowa. Trzecia linia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej 11 grudnia połączy Tarnów z Krakowem i Nowym Sączem. W nowym rozkładzie jazdy w całej Małopolsce znajdzie się łącznie 150 pociągów, obsługiwanych przez Koleje Małopolskie, 152 prowadzone przez Przewozy Regionalne i 15 pociągów Kolei Śląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.