20 kwietnia 2024
Aktualności

TARNÓW: Wyższe stawki w MORD

Od jutra, 21 marca w Małopolsce obowiązują nowe stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy – wynika to z uchwały podjętej przez radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego. To oznacza, że za egzaminy więcej zapłacą także osoby, które przystępują do nich w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie.

Droższy będzie zarówno egzamin teoretyczny jak i praktyczny. Części teoretyczna to koszt 50 zł. Natomiast cena za część praktyczną zależy od kategorii prawa jazdy, o którą ubiega się zdający.

W przypadku najbardziej popularnej, kategorii B, uprawniającej do kierowania samochodami osobowymi –jest to 200 zł. Taką samą stawkę ustalono dla kategorii B1, C1, D1 i T a także motocyklowych: A, A1, A2 oraz AM (motorower).

Natomiast w przypadku kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E opłata to 250 zł.

Podjęta przez Sejmik Samorządowy Województwa Małopolskiego decyzja o podwyższeniu cen egzaminów jest spowodowana tym, że koszt ich przeprowadzenia przewyższał opłaty wnoszone przez osoby ubiegające się prawo jazdy. Stawki nie były bowiem zmieniane od 13 lat.

Tymczasem obowiązkiem ośrodków ruchu drogowego, oprócz egzaminowania, jest również finansowanie działań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, a także reagowanie na zmiany przepisów dotyczących warunków technicznych pojazdów do przeprowadzania egzaminów. W praktyce oznacza to konieczność wymiany lub kupna nowych – na przykład w najbliższych miesiącach ośrodki będą musiały sfinansować zakup ciągnika siodłowego z naczepą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.