25 kwietnia 2024
Aktualności

Tarnowianie wicemistrzami Polski juniorów w piłce ręcznej

Trenowana przez Szczepana Greczyńskiego „siódemka” MKS Pałac Młodzieży Tarnów wywalczyła tytuł wicemistrzów Polski juniorów w piłce ręcznej. W rozegranym w Płocku turnieju Final Four, tarnowianie w półfinale pokonali Siódemkę-Huras Legnica, a w meczu o złoto nie sprostali Vive I Kielce. Do najlepszej „siódemki” turnieju wybrani zostali: Korneliusz Małek, Jakub Sikora oraz Szymon Wajda.

Początkowe minuty piątkowego półfinału przyniosły grę bramka za bramkę i w 7 min zespół z Dolnego Śląska przegrywał 3-4. Przy tym stanie rzutu karnego nie wykorzystał Konrad Wątroba, ale po trzech bramkowych akcjach Jakuba Sikory, w 10 min Pałac prowadził 6-4. Trzy minuty później bramkarza z Legnicy pokonał Mateusz Hoim i nasz zespół wygrywał 8-4. W 20 min Szymon Pacek zmniejszył straty Siódemki-Huras do jednego tylko trafienia (10-9), ale w 23 min po trafieniach duetu Mateusz Hoim – Szymon Wajda, na tablicy pojawił się wynik 14-9. Pięciobramkową przewagę podopieczni trenera Szczepana Greczyńskiego dowieźli do końca pierwszej połowy.

Od wymiany celnych rzutów rozpoczęła się także druga część meczu i w 37 min notowano rezultat 20-15. Kolejny fragment meczu należał jednak do tarnowian, stąd też w 41 min po rzucie Klaudiusza Kasprzyka, MKS PM wygrywał 23-15. Po czterech bramkach, powołanego do seniorskiej reprezentacji Polski, Jakuba Będzikowskiego, w 44 min na tablicy pojawił się wynik 25-19. Pięć minut później Jakub Kociuba powiększył prowadzenie Pałacu do dziesięciu bramek (29-19) i było praktycznie po meczu. Po trzech bramkach Szymona Packa, w 53 min było wprawdzie 29-23, ale po kolejnych trzech minutach i trafieniach Korneliusza Małka (z rzutu karnego) i Klaudiusza Kasprzyka, Pałac wygrywał 31-23. Ostatecznie tarnowianie zwyciężyli 31-25 (17-12). Wygraną tą gracze Pałacu okupili kontuzją lewego stawu skokowego, Konrada Wątroby.

Finałowym rywalem była ekipa Vive Kielce, która w półfinale rozgromiła 36-20 gospodarzy turnieju, Orlen Wisłę Płock. Mecz rozpoczął się od trafienia Kacpra Olczyka, ale w 6 min po akcji Szymona Wajdy, „siódemka” z Tarnowa wygrywała 5-2 (bardzo dobrze w tym fragmencie meczu spisywał się bramkarz Pałacu, Mateusz Chłopek). Po okresie wyrównanej gry, kielczanie zdobyli dwie bramki z rzędu (obie po akcjach Szymona Wiadernego, który zakończył mecz z dorobkiem 12 trafień) i w 19 min przegrywali tylko 7-8. Rzuty Szymona Wajdy i Jakuba Kociuby przywróciły jednak trzybramkową przewagę Pałacu (10-7 w 20 min). Końcowe minuty pierwszej połowy przyniosły już grę bramka za bramkę i do szatni obie „siódemki” zeszły przy trzybramkowym prowadzeniu zespołu trenera Szczepana Greczyńskiego.

Druga połowa rozpoczęła się od trafienia Korneliusza Małka, ale w 38 min Szymon Wiaderny doprowadził z rzutu karnego do remisu 15-15. Po kolejnych dwóch trafieniach kieleckiego skrzydłowego, w 40 min kielczanie wyszli na prowadzenie 17-16, a trzy minuty później po rzucie Mikołaja Kotlińskiego wygrywali 20-17. W 50 min po następnych dwóch bramkowych akcjach tego zawodnika, przewaga Vive wzrosła do pięciu bramek (26-21), a w 56 min Szymon Wiaderny doprowadził do stanu 30-23 dla „siódemki” z Kielc. Na dwie minuty przed końcem kielczanie wygrywali 32-24, aby po zakończeniu spotkania cieszyć się ze zwycięstwa 32-26 (10-13).

MKS Pałac Młodzieży: Mateusz Chłopek, Olaf Drajewicz – Korneliusz Małek 6 i 6, Szymon Wajda 6 i 3, Jakub Sikora 4 i 4, Mateusz Hoim 4 i 1, Jakub Kociuba 3 i 9, Konrad Wątroba 3 i 0, Klaudiusz Kasprzyk 3 i -, Kacper Bednarz 1 i 3, Paweł Chłopek 1 i -, Sebastian Kula 0 i -, Michał Mucha 0 i -, Dominik Starzyk 0 i 0, Jakub Pogonowski – i 0, Kacper Zając – i 0. W kadrze zespołu na finałowy turniej byli także: Igor Tarczoń oraz Kacper Tuman.