Tarnowski Klaster Przemysłowy – inwestycje i zakupy
Sprzedane inwestorom nieruchomości i spora działka zakupiona przez Klaster, przeniesienie praw wieczystego użytkowania i praw własności na firmy, działające już w Strefie Aktywności Gospodarczej „Mechaniczne”, wynajem powierzchni biurowych, usługowych i produkcyjnych, a także inwestycje mające poprawić komfort przedsiębiorców – tak w skrócie wyglądała ubiegłoroczna działalność Tarnowskiego Klastera Przemysłowego. Kierujący spółką prezes Robert Wardzała uważa, że 20. rok jej działalności, można uznać za udany.
– Naszą misją jest tworzenie warunków i klimatu, sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości – mówi prezes Robert Wardzała. – Realizujemy ją zarówno w codziennych działaniach, jak i przygotowując długofalowe plany. W ubiegłym roku sporo udało się zrobić. Zainicjowaliśmy także kilka działań, które zostaną sfinalizowane w najbliższych miesiącach.
Pięć firm odkupiło od TKP tereny o łącznej powierzchni ponad 5,5 hektara. MEGAeL Sp. z o.o. na ponad dwuhektarowej działce w Parku Przemysłowym „Czysta” wybuduje nowoczesny zakład z branży meblarskiej. Natomiast, spółka zajmująca się wytwarzaniem konstrukcji stalowych GLOBUS Sp. z o.o., na znajdującym się w SAG „Mechaniczne” terenie o powierzchni prawie 1 ha rozbuduje swoje nieruchomości – dzieląc je na część produkcyjną i centrum serwisowe z parkiem maszynowym.
Poważne i kosztowne inwestycje planuje również LENZE-TARNÓW Sp. z o.o., zajmująca się obróbką materiałów żeliwnych i aluminiowych. Zamierza wybudować hale: produkcyjne oraz produkcyjno-logistyczną.
Także kilka innych firm działających w SAG-u chce rozbudować swoje zakłady. Oprócz zwiększenia konkurencyjności na rynku efektem tych działań będzie stworzenie nowych miejsc pracy.
Najbardziej wyróżniającą się i mocno zaawansowaną jest przyszła siedziba spółki TARNWELL Sp. z o.o.
– To ważna inwestycja, która została zlokalizowana w Tarnowie dzięki zaangażowaniu prezydenta Romana Ciepieli – mówi prezes Robert Wardzała. – Tylko ta firma ma zatrudnić ponad 100 osób. Już trwa rekrutacja pracowników do dużego zakładu, który będzie produkował elementy z tworzyw sztucznych dla wielu branż.
W sumie w ubiegłym roku 18 firm zdecydowało się na realizację swoich inwestycji w Tarnowskim Klastrze Przemysłowym. W grudniu ubiegłego roku klaster kupił 4,5-hektarową działkę, dobrze położoną i skomunikowaną. Chodzi o to, by spółka miała w swojej ofercie spory teren, który mogłaby oferować inwestorom zainteresowanym tego typu nieruchomością.
Obecnie w TKP działa 60 firm, które zatrudniają około półtora tysiąca osób. Nie spada zainteresowanie małych i średnich firm wynajmem powierzchni w Inkubatorze Przedsiębiorczości