25 kwietnia 2024
Aktualności

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne z kontraktem na dostawy PSR-A Pilica

Z udziałem Ministra Oborny Narodowej Antoniego Macierewicza podpisano dziś umowę w siedzibie Zakładów Mechanicznych Tarnów na dostawę PSR-A Pilica.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ!

Kontrakt opiewa na prawie 750 milionów złotych i stanowi dla tarnowskich Zakładów Mechanicznych prawdziwą dźwignię rozwoju, zapewniając jednocześnie stabilność produkcji na najbliższe kilka lat.  To także impuls dla gospodarki całego miasta.

To jedno z większych i ważniejszych zamówień dla polskiej armii – przekonywał dziś w Tarnowie Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz, który uczestniczył w uroczystym podpisaniu kontraktu. – Dziękuję prezesowi Zakładów Mechanicznych za podjęcie się tego wyzwania. Zatrudnienie w Zakładach już wzrosło, co jest najlepszym dowodem, że współpraca przemysłu obronnego z Ministerstwem Obrony może skutecznie oddziaływać także w aspekcie społeczno-gospodarczym.

Czym jest system Pilica? To przeciwlotniczy system bardzo bliskiego zasięgu przeznaczony głównie do obrony ważnych obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza z odległości do 5 km. Samodzielną baterię, która osłania pojedynczy obiekt lub rejon  np. bazę lotniczą tworzy sześć Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowo Artyleryjskich ZUR-23-2SP Jodek, skomputeryzowane stanowisko dowodzenia, mobilna stacja radiolokacyjna, punkt obserwacji wzrokowej oraz system łączności. Całość bazuje na komputerowym systemie wykrywania, identyfikacji i zarządzania zwalczaniem celów. Do każdego systemu należy dodać dwa pojazdy amunicyjne, dwa pojazdy transportowe i sześć ciągników do armat.

Minister Obrony Narodowej liczy, że uda się przyspieszyć produkcję systemów, które najpóźniej muszą trafić do armii do 2022 roku.

To jeden z najcudowniejszych systemów obronnych krótkiego zasięgu – fundament polskiego systemu obronnego przeciwlotniczego. Takich zestawów będzie w 2019 roku co najmniej 36. Zdaje sobie sprawę, że ta produkcja może być rozłożona na lata 2019-2022, ale wierzę w obietnice prezesa Zakładów Mechanicznych, że dostarczanie armii systemów zacznie się przed rokiem 2019 –  podkreślał w Tarnowie szef MON. – Ten zestaw jest dla polskiego bezpieczeństwa przeciwlotniczego potrzebny. Być może da się go doposażyć poza rakietami Grom w ich modyfikację Piorun przy współpracy z partnerem ukraińskim. Na to bardzo liczymy, bo wiemy, że wektory są do tego przystosowane. To poprawiłoby odległość i skuteczność działania.

Podpisany dziś kontrakt jest bardzo napięty. Zakłady Mechaniczne już za sześć miesięcy muszą przedstawić projekt wykonawczy, który będzie następnie opiniowany przez wojskowych.

– Tarnowskie Zakłady Mechaniczne będą produkowały ten system ponieważ są najlepiej przygotowane do tego. Wierzymy, że Tarnów wykona swoją pracę poprawnie, a ma bardzo mało czasu na zrealizowanie tej umowy. Kontrakt jest elastyczny, ponieważ teraz oczekujemy od wykonawcy, że w pół roku wypracuje projekt wykonawczy, do którego odniesie się powołany zespół przez szefa Inspektoratu Uzbrojenia prezentując swoje uwagi. Na podstawie projektu wykonawczego powstanie pierwsza prototypowa Pilica, która będzie odpowiadała wymaganiom wojska i dopiero potem ruszy produkcja seryjna –  tłumaczy pułkownik Piotr Imański, pierwszy zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia.

Poza Pilicą już niebawem w Tarnowie ruszy produkcja amunicji do słynnego moździerza RAK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.