20 kwietnia 2024
Wywiady

Tomasz Banek: Mamy dwa zapytania od inwestorów

Rozmowa z wójtem gminy Wietrzychowice Tomaszem Bankiem.

 Weszliście w porozumienie aglomeracyjne z Tarnowem. Na jakie korzyści liczycie?

Jest to z pewnością kolejna karta dobrej współpracy pomiędzy miastem Tarnów, a Gminą Wietrzychowice. Wejście do Aglomeracji Tarnowskiej znacznie poszerza nam możliwości pozyskania inwestorów, którzy mogliby zrealizować swoje inwestycje na terenie naszej gminy. Żeby nie być gołosłownym, niedawno podpisaliśmy porozumienia, a już mamy dwa zapytania od inwestorów o chęć zagospodarowania działek pod działalność gospodarczą. Czekamy oczywiście na więcej tego typu zapytań i chcę tu potwierdzić, że Aglomeracja Tarnowska działa.

Podczas konferencji prasowej wspomniał Pan o walorach gminy Wietrzychowice. Proszę je wymienić w kontekście potencjalnych inwestorów.

Atutów gminy Wietrzychowice jest wiele. Wymienię tylko kilka. Chcę podkreślić, że przede wszystkim gmina posiada bardzo dobrze utrzymane i skomunikowane drogi. Mocno stawiamy na bezpieczeństwo. Zgodnie ze statystykami jesteśmy najbezpieczniejszą gminą w powiecie tarnowskim. Mamy ciekawą ofertę nieruchomości. Ponadto mamy stworzoną w Urzędzie Gminy Wietrzychowice procedurę co do ułatwiania mieszkańcom i wszystkim przedsiębiorcom załatwiania spraw urzędowo-administracyjnych. Wyznaję prostą zasadę, że urząd jest dla ludzi, a nie odwrotnie.

Jakie są najważniejsze inwestycje, które zrealizujecie w tym roku gminie?

Niestety perspektywa unijna i środki z Unii Europejskiej się kończą, więc na to duży wpływ na budżety gmin. Jednak nie spoczywamy na laurach. Jednym z ważniejszych projektów unijnych, które będziemy realizować jako partner to ,,Trasy Rowerowe Pogórza” – projekt o wartości 14 163 313,49 zł. W ramach współpracy z Tarnowską Organizacją Turystyczną oraz wspólnie z gminami: Borzęcin, Dębno, Szczurowa, Brzesko, Tarnów, Miastem Tarnów oraz powiatami: brzeskim i dąbrowskim będziemy budować ścieżki rowerowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dzięki temu przedsięwzięciu powstanie w gminie Wietrzychowice ścieżka rowerowa łącząca Wietrzychowice z Miechowicami Wielkimi.
Oprócz powyższego nie zabraknie środków na budowę dróg, chodników i rozbudowy oświetlenia drogowego. W budżecie zabezpieczone są środki na wsparcie straży pożarnych, klubów sportowych oraz poprawę infrastruktury komunalnej i oświatowej.
Stawiamy na ekologię, dlatego cały czas realizujemy program wymiany pieców oraz chcemy przeprowadzić gruntowną termomodernizację Ośrodka Zdrowia w Wietrzychowicach. Czekamy na ogłoszenie projektu rządowego Otwartych Stref Aktywności, gdyż chcemy wybudować siłownie zewnętrzne w Woli Rogowskiej i Demblinie. Wiem, że młodzież w Sikorzycach długo już czeka na boisko sportowe, więc i to traktuje jako ważne zadanie na ten rok.
Ponadto będziemy w tym roku, w ramach środków z UE, organizować dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla dzieci, kupować stroje dla Zespołu Ludowego Wietrzychowianie oraz wydawać dwie publikacje o ludziach i Gminie Wietrzychowice.
To tak pokrótce.

Jakie są cele gminy Wietrzychowice w tej kadencji?

Realizować potrzeby mieszkańców gminy Wietrzychowice, bo mieszkaniec jest najważniejszą inwestycją.

Ostatnio pojawił się pomysł budowy mostu na Dunajcu w Otfinowie lub Siedliszowicach. Pan uczestniczył w tych rozmowach. Proszę powiedzieć, co ta inwestycja oznacza dla Pana gminy?

Cieszę się, że na temat budowy mostu na Dunajcu po raz pierwszy mogliśmy porozmawiać w Urzędzie Gminy Wietrzychowice. Wszyscy partnerzy stawiamy sobie tak naprawdę trzy cele które są bardzo od siebie zależne:
1. Złożyć wniosek na dofinansowanie dokumentacji pozwolenia na budowę i otrzymać dofinansowanie.
2. Zrobić dokumentację i docelowo dostać pozwolenie na budowę mostu.
3. Wybudować most.
Nowy most na Dunajcu to dla gminy Wietrzychowice to ogromna szansa na rozwój gospodarczy, za co za tym idzie poprawa demografii. Nowy most to także większe bezpieczeństwo.
Cieszę się, że wszyscy partnerzy Starostwo Powiatowe w Tarnowie na czele ze Starostą Tarnowskim Romanem Łucarzem, gmina Żabno na czele z burmistrz Martą Herduś podeszli do tej wielkiej inwestycji priorytetowo. Liczymy także, że do współpracy włączy się Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

Niemal wszystkie samorządy podnoszą ceny za wywóz śmieci, część samorządowców narzeka też na ceny energii. Jak wyglądają te dwie kwestie w gminie Wietrzychowice? O jakim wzroście cen mówimy w obu wypadkach?

Ceny zagospodarowania śmieci rosną u nas niestety co rok. W 2019 r. są o 25% wyższe od 2018 r. Mieszkańcy i ja nie jesteśmy z tego zadowoleni. Gmina ma tu ręce związane. Gmina ogłasza przetarg na zagospodarowanie śmieci i wybieramy najtańszą ofertę. Problem tkwi w tym, że na rynku są tylko 2 firmy które mogła złożyć ofertę i w efekcie co roku mamy wzrost cen. Ustawa zobowiązuje gminy do wywozu śmieci od mieszkańców więc umowę musimy podpisać i koło się zamyka.
Wzrostów cen na energię nie zauważyliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.