20 kwietnia 2024
Wywiady

TOMASZ BEŁZOWSKI: Mimo trudnych czasów, podążamy ścieżką rozwoju

Rozmowa z Tomaszem Bełzowskim, zastępcą burmistrza Szczucina.

 

Jak wyglądają postępy prac na budowie Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie?

Bardzo dobrze! Nie ma opóźnień, wręcz wiele wskazuje na to, że inwestycja zostanie zrealizowana przed terminem zawartym w umowie z wykonawcą tego ważnego dla całej szczucińskiej społeczności zadania. Jeszcze około dwa tygodnie potrwają prace budowlane, a następnie zacznie się procedura odbiorów i przekazanie nam gotowej inwestycji.

Czy jest już data oficjalnego otwarcia Centrum?

Jak już wspomniałem, ta inwestycją jest bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Nim odpowiem na to pytanie, powiem kilka słów o tym zadaniu. Będzie to nowoczesne centrum kultury z salą widowiskową, a także pomieszczeniami warsztatowymi. Poza salą kinową, w nowym gmachu zaprojektowano również sale warsztatowe z myślą o różnego rodzaju zajęciach, m.in.: tanecznych, wokalnych czy malarskich. Nowe centrum kultury to nowoczesna i w pełni wyposażona placówka, z której będą mogli korzystać wszyscy, a w szczególności dzieci i młodzież. Inwestycja jest dofinansowana z środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 4 500 000zł. Całkowity koszt inwestycji to 10 200 000zł.

Wracając do meritum, niewykluczone, że będzie trzeba zrobić dwa otwarcia tego Centrum. Z jednej strony chcemy zaprosić mieszkańców, którzy z niecierpliwością czekają na finał tego projektu, ale pamiętamy także o tych, którzy wsparli to zadanie. Im również musimy i przede wszystkim chcemy podziękować. Otwarcie planujemy zorganizować w grudniu. Dodam, że mamy w planach stworzyć wirtualny spacer po naszym Centrum, tak aby każdy w domowym zaciszu mógł poznać nasz nowy obiekt od kuchni.

 

Sporo zmieni się w tej części Szczucina, gdyż obok budujecie żłobek i przedszkole.

Zdecydowanie! Są to dla nas strategiczne inwestycje, które będą służyć naszym mieszkańcom przez dziesięciolecia. W Szczucinie stawiamy mocno na rozwój i mimo trudnych czasów próbujemy, ba, realizujemy śmiałe projekty. O Centrum już mówiliśmy, teraz czas na nasz wytęskniony żłobek! To zadanie to odpowiedź na zmieniające się czasy, chcemy ułatwić rodzicom szybki powrót na rynek pracy, stwarzając bezpieczne i ciekawe miejsce dla naszych najmłodszych mieszkańców. Otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Dofinansowanie tego zadania to bagatela 13 449 138 zł na zadanie pn. „Budowa przedszkola z częścią żłobkową w Szczucinie”. Jesteśmy już po procedurze przetargowej, mamy wykonawcę, pierwsza łopata na inwestycji została wbita. Ostatecznie budowa będzie kosztować 17,7 mln zł. Inwestycja zakłada budowę ośmiooddziałowego przedszkola z dwoma oddziałami żłobka. Ta budowa jest oczekiwana i wyczekiwana przez mieszkańców. Ale wspomniał Pan redaktor, że w tym miejscu wiele się zmieni. Dodam, że to nie koniec. Otrzymaliśmy także pieniądze na „Zagospodarowanie terenów przy ul. Rudnickiego w Szczucinie”. To kwota ponad 4 mln zł! W zakresie tego zadania mieści się budowa skateparku oraz zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej w Szczucinie, w ramach którego zostanie wykonana kanalizacja deszczowa, oświetlenie, parkingi i drogi wewnętrzne, jak również wybudowana będzie zatoka autobusowa.

W tym miejscu pragnę podziękować posłowi Wiesławowi Krajewskiemu za po pomoc i wsparcie okazane przy pozyskiwaniu środków na te kluczowe dla nas inwestycje.

 

Czy w dobie panującego kryzysu kultowy targ w Szczucinie cieszy się mniejszą popularnością?

Nasz targ tętni życiem. Bardziej niż kryzys wpływ na frekwencję ma pogoda. Ale generalnie ciągle nie brakuje zarówno sprzedających, jak i kupujących. Jako samorząd również inwestujemy w to miejsce. W tym roku zrealizowaliśmy ważną inwestycję. Kto dawno nas nie odwiedził, to informuję, że zakończyły się prace związane z realizacją zadania pod nazwą: „Rozbudowa i przebudowa Placu Targowego w Szczucinie”. Inwestycja znacząco poprawiła warunki pracy osób sprzedających, a także uprzyjemnia zakupy osobom odwiedzającym targ.

Niewątpliwie w remontowanej części placu targowego dużym problemem zwłaszcza w okresie intensywnych opadów deszczu był brak odpowiednio utwardzonego terenu oraz brak odprowadzenia wód opadowych i roztopowych. W ramach zrealizowanej inwestycji wykonano utwardzonych alejek i dróg dojazdowych, jak również wykonano kanalizację opadową. Zadanie było realizowane z udziałem środków finansowych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Wspomnę jeszcze o jednej zakończonej inwestycji. Za nami remont ul. Piaski w Szczucinie. Koszt inwestycji to ponad 460 tys. zł, z kolei dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło 268 tys. zł.

Spora zmiana jest też w Szkole Podstawowej w Szczucinie. Wróciła kuchnia.

Tak, po 6 latach przerwy do największej Szkoły Podstawowej w Szczucinie wróciły smaczne, zdrowe i co najważniejsze przygotowywane na miejscu posiłki dla uczniów. Pyszne obiady zastąpiły catering. Koszt przywrócenia kuchni to ok. 160 tys. zł.

Dzięki tej inwestycji uda się też sporo zaoszczędzić. Podkreślę jeszcze raz, to nasza największa szkoła – sześciuset uczniów.  Z całą pewnością przyniesie to korzyść dla uczniów i rodziców, że będą smaczne na miejscu przygotowywane posiłki. Przy okazji chcemy wykorzystać również tę kuchnię, aby przygotowywała nam także posiłki dla dwóch kolejnych mniejszych szkół. Koszty zatrudnienia nie wzrosną, a dzieciaczki będą mogły zjeść ciepły oraz pyszny obiad.

Należy podkreślić, że koszt obiadu jest symboliczny. Rodzice płacą za obiad zaledwie 5 złotych dziennie.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.